Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme

Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme – Yüz Germe

Yüzümüz yaşlandıkça; cildimizde oluşan kırışıklıklar dışında doku sarkmaları, doğal oluklarda daha belirginleşme ve yağlı dokularda hacim kayıpları görülür.

Orta yaştan sonra özellikle zigoma denilen elmacık kemikleri bölgesindeki doku hacim kaybına uğrar aşağı doğru yer değiştirir ve yanak dudak hattı belirginleşir.

Bu görünümü düzeltmek daha genç ve güzel bir görünüm sağlar. Bu görünümü elde etmek için yağ enjeksiyonları kullanılabildiği gibi alın germe ve kaş kaldırma sırasında yapılan saç içi kesilerden endoskopla girerek zigoma bölgesinden aşağı sarkmış dokular yukarıya doğru yönlendirilip, bu bölgedeki hacim kaybı, sarkma ve belirginleşen oluklar düzeltilebilir.

Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Orta yüz kısmında yer alan yapılar; alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemikleri olmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile beraber yanaktaki dolgunluk azalmaya başlayarak, yanaklarda aşağıya doğru sarkmalar meydana gelir.

Daha sonra orta yüz bölgesi basıklaşır ve düzleşir. Yüz, oval görünümünü kaybetmeye başlayarak, çoğunlukla dikdörtgen bir hal alır. Yaş ile beraber alt göz kapağındaki torbalarda da belirginleşmeler meydana gelir, alt göz kapağı uzamış şekilde görünür.

Yanak ve göz kapağı arasında derin bir hat meydana gelir. Bu hat; gözyaşı oluğu olarak isimlendirilir. Bu görüntü; insanların yorgun ve yaşlı görünmesine yol açar. Bunun dışında sarkan yanaklar; burun ve dudak kenarları arasında iki deri çizginin oluşmasına sebep olur.

Bu çizgilere de nazolabial oluk adı verilmektedir. Orta yüz yapısında amaç; kaybedilmiş olan yumuşak dokuyu yerine koymak, aşağıya doğru sarkmış olan yapıları yukarı taşımak ve bozulmuş olan alt göz kapağı-yanak ilişkisini revize etmek ve iyileştirmektir.

Bu alanlarda uygulanabilecek gençleştirme işlemleri alt göz kapağı ameliyatı (alt blefaroplasti), endoskopik orta yüz germe, alt kapaktan yapılan orta yüz germe işlemleri, orta yüz askıları, yağ enjeksiyonları ve dolgular olarak ifade edilebilir.

Orta Yüz Gençleştirme İşlemleri Kimlere Yapılır?

Yaşın ilerlemesi ile beraber orta yüz bölgesi basıklaşmış, yanakları aşağıya doğru sarkmış, gözyaşı oluğu deformitesi gelişmiş, dudak-burun olukları derinleşmiş kişiler orta yüz gençleştirme ameliyatı için uygundur.

Bu tür sorunlar daha çok orta yaşlarda belirginleşir. Bundan dolayı da erken dönemde önlem almak ya da mevcut sorunları iyileştirmek ve genç görünüm elde etmek için orta yüz gençleştirme işlemlerine başvurulabilir.

Yüz germe işlemlerine ihtiyaç duymayan ancak orta yüz bölgesinde memnuniyetsizlikleri olan 35-50 yaş arası kişilere bu işlemler uygulanabilir.

Orta Yüz Gençleştirme İşlemleri Dezavantajları Nelerdir?

Cerrahinin dezavantajlarından biri elmacık kemiklerinden yanak bölgesine ulaşırken yüz sinirlerine çok yakın çalışılıyor olması ve dolayısı ile alın ve göz bölgesinde oluşabilecek geçici ve çok nadiren kalıcı alın ve göz kapağı hareketlerindeki kısıtlılıktır.

Ancak dikkatli ve anatomiye özen göstererek yapılan bir çalışma ile genelde gözlenmez. İkinci dezavantaj yanak ve elmacık kemikleri bölgesinde oluşan ödemin (şişliklerin), uzun sürede geçmesidir. Bundan dolayı da orta yüz gençleştirme işlemleri yalnızca alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Bu yaklaşımla doğal ve güzel görünüm kolaylıkla elde edilebilir. Orta yüz bölgesine uygulanan bu işlem aynı anda göz kapağı cerrahisi yapılırsa alından değil göz kapağı cerrahisi için yapılan kesilerden de gerçekleştirilebilir.

Bu işlemler yeni ve oldukça tatminkar sonuçlar verdiğinden çok tercih edilir olmuşlardır. İşlem sırasında dolgu ve yağ enjeksiyonları da ek olarak yapılabilir.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish