Rinoplasti Öncesi Hazırlık Süreci

rinoplasti-oncesi-hazirlik-sureci

Rinoplasti Öncesi Hazırlık Süreci

Burun ameliyatından önceki hazırlık sürecinde doktor gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır. Genel olarak hastanın ameliyattan önceki 2 haftalık süreçte doktor bilgisi dışında ilaç kullanmaması gerekmektedir. Kronik rahatsızlıklar sebebiyle kullanılan ilaçlar varsa, hastanın doktor ile görüşme gerekmektedir.

Bunun yanı sıra hastanın bitkisel ilaçlardan, doğal ilaçlar ya da takviyelerden de uzak durması gerekmektedir. Sigara ve alkol ürünlerinden kaçınmak oldukça önem teşkil eder.

Operasyondan önce en az 8 saat su içilmemeli ya da yemek yenilmemelidir. Doktor tarafından iletilen tüm talimatların yerine getirilmesi gerekmektedir.

rinoplasti-oncesi-hazirlik-surecii

Rinoplasti Sırasında Uygulanan İşlemler

Rinoplastinin sıralı bir cerrahi işlem değildir. Her ameliyatta kişinin kendine özgü anatomisi belirlenir ve hastanın burun yapısına uygun işlemler planlanır. Burun yapısına uygulanacak karmaşık işlemlere göre hastaya uygun bir anestezi yapılır.

Genel anestezi sırasında ise ilaç, yani anestezik, solunum yoluyla ya da göğüsteki bir damara yerleştirilen IV hattı aracılığı ile verilmektedir.

 

Genel anestezi sayesinde hasta herhangi bir acı ya da ağrı duymamaktadır. İşlem sırasında burun içinde ya da burnun hemen altındaki burun deliklerinden kesi uygulanır. Burun cerrahı tarafından cilt altında yer alan kemik ve kıkırdak hedeflenen sonuçlara göre yeniden düzenlenir.

Burun kemikleri ya da kıkırdağının yapısına göre burun dokusundan ne kadar çıkarılması gibi detaylar belirlenir. Bunun yanı sıra burnun iki deliği arasındaki duvar olarak adlandırılan septum eğrilmiş ya da bükülmüş ise, solunumun düzeltilmesi için gerekli ayarlamalar yapılır. Rinoplasti işleminden sonra hasta anesteziden uyandırılır. Ertesi gün taburcu edilir.

Rinoplasti Sonrası

Operasyondan sonra iç pansumanlar ve uygulanan alçı bir hafta kadar yerinde kalır. Buruna atel uygulanabilir. Bir hafta sonra burundaki tüm destekleyiciler kaldırılır. Ameliyattan sonra hastanın yapması gerekenler doktor tarafından bildirilir.

Gerekli kontroller belirli süre aralıkları ile yapılır. Operasyondan birkaç gün sonrasına veya pansumanı çıkardıktan sonrasına kadar hafif bir kanamanın yanı sıra mukus ile birikmiş kanın akmaya devam etmesi oldukça yaygındır.

sonra belirli bir süre spor yapmamak, darbe alınabilecek eylemlerden uzak durmak oldukça önemlidir.

Burun ameliyatı sonrasında iki ila üç hafta boyunca göz kapaklarında geçici bir şişme ya da siyah-mavi renk değişikliği oluşabilir. Burun ödemlerinin tamamen geçmesi bir seneyi bulmaktadır.

Ameliyattan sonra burundaki ödemlerin daha hızlı inmesi için doktor masaj önerebilir ve belirli besinlerden uzak durulması gerektiğini bildirebilir.

× WhatsApp