rinoplasti-ile-ne-hedeflenir

Rinoplasti ile Ne Hedeflenir?

Burun, yüz yapısını belirleyen en önemli yapıdır. Burundaki şekil bozuklukları, estetik olarak kişide memnuniyetsizliklere yol açabilir. Bu durumun düzeltilmesi için de rinoplasti uygulanır.

Burun estetiği yalnızca burundaki estetik sorunlara karşı değil, nefes alma ve işlevsel problemlere karşı da uygulanan bir tedavidir.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetiği teknikleri birbirinden farklıdır. Hastanın ihtiyaç duyabileceği işlemlere göre farklı burun ameliyatı teknikleri uygulanmaktadır. Rinoplasti işlemleri; burun küçültme, burun büyütme ile hem küçültme hem büyütme tekniğinin bir arada kullanıldığı ameliyatlar olarak üç kategoride incelenir.

Burun küçültme yöntemi ile burun ucunda ya da sırtında bölgesel küçültme işlemleri uygulanabilmektedir. İdeal olarak belirlenen burun boyutlarına ve burun biçimine ulaşmak için burnun kıkırdak ya da kemik dokusundan belirli oranlarda alınarak küçültme işlemleri yapılabilir.

Burun yapısını büyütme işlemleri; rinoplastisi nedenleri arasında yer alır. Özellikle doğuştan gelen ya da kaza, darbe gibi durumlar neticesinde ortaya çıkan oransal bozukluklar sebebiyle burun olması gerekenden daha küçük olabilir.

Ya da daha önce gerçekleştirilen hatalı burun estetiği operasyonları sebebiyle burun yapısı daha küçük olabilir. Bu gibi durumlar kişilerde estetik memnuniyetsizliklere, hatta psikolojik problemlere sebep olabilmektedir.

Kişinin şikayet ve ihtiyaçlarına göre bazı durumlarda burun küçültme ve büyütme teknikleri kullanılabilir. Operasyon açık ya da kapalı şekilde, ameliyatsız olarak uygulanabilir. Hastada hangi tekniğin kullanılacağına burun yapısı ve hedeflenen yapıya göre karar verilmektedir.

Hangi Durumlarda Burun Estetiğine İhtiyaç Duyulur?

Burun yapısındaki birçok farklı sorundan dolayı rinoplasti uygulanabilir. Özellikle uzman hekim yönlendirmesi ile ya da sağlık problemleri dolayısı ile burun estetiği yapılabilir. Burun ameliyatına ihtiyaç duyulan durumlar:

rinoplasti-ile-ne-hedeflenirr
Görünüm

Görünümle ilgili çok çeşitli memnuniyetsizler, rinoplasti uygulanması için geçerli sebepler arasında yer almaktadır. Eğrilik, burun kemeri, burun ve burun deliği asimetrisi, çok büyük ya da çok küçük burun gibi durumlar burun estetiğinin uygulanma sebepleri arasındadır.

 

 

Halk arasında burun eğriliği olarak bilinen septum deviasyon sorunu özellikle rinoplastinin sıklıkla karşılaşılan estetik sebepleri arasındadır. Öte yandan daha önce gerçekleştirilen ve başarısızlık / memnuniyetsizle sonuçlanan rinoplasti operasyonları da revizyon burun estetiği operasyonları için geçerli sebepler arasında yer alır.

Nefes alma ve solunum problemleri

Estetikle ilgili problemlerin ötesinde kişiyi rinoplastiye yönlendiren bir başka neden ise burun içindeki işlevsel sorunlardır. Burun iç yapısındaki bozukluklar genellikle burun görüntüsüne de yansır. Ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Şekli ideal ancak iç yapısı bozuk burunlar da söz konusu olabilmektedir.

Nefes alma problemi başta olmak üzere horlama ve uyku apnesi gibi ciddi sorunlar hayat kalitesinin de düşmesine yol açar.

Yaralanma/Darbe/Hasar

Burun bölgesine alınan darbeler, çarpmalar ya da kazalar burun yapısında hem içten hem de dışarıdan hasarlara sebep olur. Kaza, düşme gibi faktörler kaynaklı buruna alınan darbe sonucunda burunda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

Söz konusu şekil bozuklukları fiziksel açıdan olduğu kadar genel sağlık açısından ve psikolojik olarak ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

× WhatsApp