Rinoplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

rinoplasti-hakkinda-sikca-sorulan-sorular

Rinoplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  1. Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği birçok durumla yapılabilir. Burun yapısındaki estetik olarak memnun olunmayan durumlar, kemer görünümü, burun düşüklüğü, burun ve alın arasındaki açıların düzeltilmesi, burun kırılmaları gibi durumlarda uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra solunum problemleri, burun eti ya da deviasyon gibi durumlarda burun estetiği uygulanmaktadır.

  1. Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği ameliyat olmasına engel teşkil etmeyen sağlıklı bireylerin tamamına uygulanabilmektedir. Özellikle estetik sorunlarla beraber işlevsel bozukluklara sahip olan hastalara da uygulanmaktadır.

  1. Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiği operasyonu, dünyada en çok uygulanan estetik işlemlerin başında gelmektedir. Kemik gelişimini tamamlamış olan kişilere ve ameliyata uygun yaştaki herkese rinoplasti işlemi uygulanabilir.

Burun işlevlerindeki bozukluklar için küçük yaşlarda doktor önerisi ile ameliyat uygulanabilir. Ancak estetik amaçla yapılan ameliyatlar için 18 yaşın beklenmesi gerekmektedir.

  1. Burun Estetiği Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Rinoplasti yani burun estetiği operasyonu farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir. Hastanın burun yapısı ve ihtiyaçlarına göre kapalı ya da açık yöntemlerle burun operasyonu gerçekleştirilebilir. Diğer yöntemler ise; endoskopik, dinamik, 3 boyutlu ve tamponsuz burun işlemleridir.

Genellikle açık ve kapalı olan rinoplasti yöntemleri uygulanmaktadır. Kapalı yöntem burun estetiği işlemleri, burun ucuna müdahale yapılıyorsa tercih edilir. Açık ameliyatlar solunum sorunları ve şekil bozuklukları için tercih edilmektedir.

rinoplasti-hakkinda-sikca-sorulan-sorularr

  1. Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği işlemleri genellikle dolgu olarak yapılmaktadır. Şayet burun yapısı da uygunsa, burunda meydana gelen deformasyon veya asimetri bozukluklarında ameliyatsız yöntemler tercih edilebilir.

 

 

  1. Burun Estetiği için Doktor Seçimi Nasıl Yapılır?

Burun estetiği işlemlerinden önce konuyla ilgili olarak hasta tarafından gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Hekimden ön görüşme için randevu alınmalıdır. Bu sayede gerekli tüm detaylar doktor ile görüşülerek işlem sağlanır.

  1. Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği; geniş, asimetrik, burun ucunun düşük olduğu ya da çok kalkık olduğu hallerde uygulanmaktadır. Burun ucu estetiğinden başka işlem uygulanmayacaksa bu operasyon tercih edilir. Daha komplike durumlarda açık burun operasyonları uygulanır.

  1. Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği oldukça yaygın şekilde uygulanmaktadır. Sık şekilde uygulansa da oldukça komplike bir operasyondur. Bundan dolayı da yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Burun estetikleri günümüzde aynı günde taburcu edilebilen kolay operasyonlar olsa da ameliyatta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Burun estetiği olan hastaların beslenmesi ve sağlığına dikkat etmesi iyileşme sürecini hızlandırır. Bu sürece sigara içmemesi, burnunu darbelere karşı koruması gibi önlemler alınması gerekmektedir.

× WhatsApp