rinoplasti-ameliyati-nasildir

Rinoplasti Ameliyatı Nasıldır?

Burun biçiminde değişiklik ya da düzeltme hedefiyle uygulanan cerrahi bir işlemdir. Burun estetik cerrahisi ya da burun estetiği olarak geçen rinoplasti ameliyatı, komplike bir operasyondur. Bundan dolayı da yalnızca alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Burnun, doğal formunun ya da sonradan gelişen bozukluklar sebebiyle şekil ve görünüm memnuniyetsizliği, rinoplasti operasyonu ile iyileştirilir. Yüzün karakteristik özelliklerine uygun olarak şekil değişikliği yapılmaktadır.

Bu aşamada, burnun anatomik (kıkırdak, kemik ve yumuşak doku) yapılarının cerrahi yöntemlerle tekrar yapılandırılmasıyla işlem tamamlanır.

Rinoplasti; burun anatomisinin fizyoloji ve canlı doku bilgisinin estetik görünüm ile yeniden oluşturulmasıdır. Burun yalnızca görünüm olarak değil, solunum açısından da önemli bir işleve sahiptir.

Burun tıkanıklığının en yaygın görülen sebebi olan septum düzensizliği (septum deviasyonu) tedavisinde septum cerrahisi ve bununla beraber tamamlayıcı işlemler uygulanır.

rinoplasti-ameliyati-nasildirr

Doğal burun solunumu, yani burnun normal işlevi yerine getirilir. Burun, yapısı doğal olarak ya da sonradan meydana gelen sebeplerle değişebilir.

Özellikle burun yapısı yaş ilerledikçe büyür, sarkar ve burun cildi kalınlaşır. Yüz travmaları neticesinde en fazla etkilenen bölge de burun olarak karşımıza çıkar.

Kemik ve kıkırdak yapısında meydana gelen çökmeler, kırılmalar ve kayma neticesinde şekil bozuklukları yanında burun tıkanıklığı da söz konusu olur.

Genel olarak, rinoplasti burun şeklinin düzeltilmesi ya da solunum özelliklerinin iyileştirilmesi hedefiyle uygulanır.

Septorinoplasti Nedir?

Septorinoplasti işlemi; burun içi hava akımını engelleyen, düzensiz kıkırdak-kemik yapıların düzeltilmesidir. Aynı zamanda burun şeklinde değişiklik yapılmasına da imkan tanır.

Septorinoplasti işlemi, sağlık için burun işlevinin iyileştirilmesi ile beraber estetik kaygı için görsel değişiklik isteği ile doğar. Burun tıkanıklığı sorunlarına ek olarak, burun şekil düzeltilmesi ihtiyaçlarında da aynı anda rinoplasti ile burnun iç ve dış sorunu ortadan kaldırılır. Bu operasyonlar septorinoplasti olarak isimlendirilir.

Rinoplastide Sağlıklı Nefes Almanın Önemi

Burun yüz yapısını ve görüntüsünü oluşturan bir organdır. Aynı zamanda doğru solunum hayat kalitesini de belirleyen önemli bir fonksiyondur. Sağlıklı bir hayat, sağlıklı bir burun solunumu ile başlar.

Özellikle koku alma, doğru telaffuz, yeterli solunum ve enerjik bir yaşamın temeli sağlıklı burun solunumu ile meydana gelmektedir. Rinoplastinin en büyük avantajı da sağlıklı bir nefes alma sağlamaktır.

× WhatsApp