Profil Estetiği

Profil Estetiği (Profiloplasti) Nedir? Profil Estetiği Nasıl Yapılır?

profiloplasti-profil estetiği

 

Burun estetiği olmak isteyen kişilerin çoğu, burunlarının kötü çıktığından yakınırlar. Rinoplasti ameliyatı ile bu şikayetler giderilebilir ancak iyi bir profil görüntüsü sadece buruna bağlı değildir.

Alın çıkıntısının, burnun, çenenin, boyunun güzel görünümü ve bu yapıların birbirine orantılı olması iyi bir profil için gereklidir, Profil Estetiği (Profiloplasti) de bunu kapsar.

Burun estetiği için başvuranlara bu yapılardaki problemleri ve orantısızlıkları gösterdiğimizde çoğu kişinin bu yapılara daha önce yeterince dikkat etmediğini görmekteyiz.

Burun estetiği yanında gerektiğinde alna, çeneye ve boyuna yapılacak küçük müdahalelerle çok daha iyi profil sonuçları elde edebilmekteyiz. Kişiler rinoplasti olmak için başvurduklarından bu müdahalelere mesafeli yaklaşıyorlar.

Ancak rinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılabilen bu müdahaleler iz bırakma, ek ağrı, ameliyat sonrası iyileşme süresi ve zorluğu açısından hastaya çok büyük bir yük getirmez ve profil açısından sadece rinoplasti ile elde edilebilecek sonucu daha da güzelleştirir.

Profil Estetiği (Profiloplasti) Hakkında Merak Edilenler

Profil Estetiği (Profiloplasti), adından da anlaşılabileceği gibi profil estetiği anlamına gelen, cerrahi bir işlemdir. Profil estetiği bireyin profilden görünümünde olduğunu düşündüğü kusurlarının giderilmesini amaçlamaktadır.

Günümüzde estetik yöntemler teknolojinin gelişmesi ile oldukça pratik ve kolay şekilde uygulanabiliyor. Yapılan en yaygın estetik ameliyat ise burun estetiği ameliyatı olarak karşımıza çıkar. Burun estetiği ameliyatının özellikle Türkiye’de oldukça yaygın olmasının sebebi, nefes alamama sorunlarıdır.

Rahat nefes alabilmek için hava yoluna yapılan Profil Estetiği (Profiloplasti) müdahalesi ile birlikte dış görünüşte olan şekil bozuklukları da giderilmektedir. Burnun yapısı; direkt olarak profil güzelliğini etkilemektedir. Kişinin uzun, sarkık ya da kemerli burun yapısı genel olarak estetik açıdan çeşitli problemlere yol açabilir.

Uygulanan burun estetiği işlemi de profili olumlu yönde etkileyecektir. Fakat çeşitli durumlarda yalnızca burun estetiği yeterli olmayabilir. Burun ile beraber yüzdeki diğer bölgelerde de değişimler yapılması gerekebilir. 

Genel olarak hastaların estetik planlanması tüm yüz ve boyun yapılarının birbirlerine uyum ve oranı değerlendirilerek, detaylı bir analiz ile yapılmalıdır. Profil Estetiği (Profiloplasti) ile tek bir bölgeyi düzeltmek yerine, onun diğer bölgelerle, örneğin burun ameliyatı söz konusuysa, burnun çeneyle, dudaklarla, yanaklarla, alın ve kaşlarla orantısını da gözetip tamamını birbiriyle uyumlu hale getirerek ideal orana yaklaşan çözümler daha sağlıklı olacaktır.

Profil Estetiği (Profiloplasti) Nasıl Yapılıyor?

Profil Estetiği (Profiloplasti) operasyonları, kişinin ihtiyacına göre çeşitli estetik operasyonlardan bir ya da birkaçını, bazı durumlardaysa hepsini kapsayan işlemlerdir. Genel itibari ile bütün operasyonlar aynı seans içinde tamamlanabilmektedir.

Burun Estetiği – Rinoplasti

Doğuştan gelen estetiksel sorunlar ya da bir kaza sonucu meydana gelen sorunlar nedeniyle burun yapısı normale nazaran çok daha farklı bir şekle sahip olabiliyor. Bu durum hem organın normale oranla daha sağlıksız çalışmasına hem de görsel olarak rahatsızlık vermesine neden olabiliyor.

Burun estetiği ise tüm bu sorunları ortadan kaldıracak operasyonlar bütünü olarak tanımlanıyor. Rinoplasti ise burun estetiği operasyonlarında tercih edilen en başarılı yöntemlerden bir tanesidir ve sık sık karşımıza çıkması gayet normal bir durum olarak nitelendiriliyor.

Çene Ameliyatı – Mentoplasti

Operasyon: İstatistiklere göre burun ameliyatlarının yaklaşık yüzde 25’inin çene büyütme ameliyatlarıyla beraber uygulanması gerekiyor. Bunun için ağız içinden girilerek özel maddelerden yapılmış implantlar yerleştiriliyor. Ya da kişinin kendi dokusu enjekte ediliyor. Bu doku; karın, kalça gibi bölgelerden elde ediliyor.

Alın ve Elmacık Kemikleri

Alın ve elmacık kemikleri operasyonu; büyütülmesi istenilen bölgeye uygun tipte bir dolgu maddesi ile uygulanmaktadır. Yanaklara ağız içinden girilir ve ardından implant yerleştirilebilir. Çeşitli işlemlerde ise implant elmacık kemikleri üzerine dikilmektedir. Doku enjeksiyonları ile de son derece doğal sonuçlar alınabilmektedir. 

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti (Burun Ameliyatı) Nedir?
Rinoplasti Ağrılı Bir İşlem midir?
Rinoplasti Hazırlık Sürecinde Hastanın Görevleri Nelerdir?
Rinoplasti Sonrası Hasta Nasıl Hareket Edilmelidir?
Burundaki Kemik Eğriliği Ameliyatsız Giderilebilir mi?
Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?
Revizyon Burun Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?
Revizyon Burun Estetiği ile Neler Yapılabilir?
Revizyon Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?
Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?
Piezo Burun Estetiği Nedir?
Piezo Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?
Burunda Morluk Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?
Neden Piezo Burun Estetiği?
Septoplasti Nedir?
Septoplasti Kimlere Yapılır?
Septum Kaynaklı Burun Tıkanıklığı Neden Yaşanır?
Septoplasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
Septoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
Septoplasti Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalı?
Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tamponsuz Burun Estetiği Nedir?
Tamponsuz Rinoplastinin Diğer Ameliyatlardan Farkı Nedir?
Tamponsuz Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir?
Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish