Profil Estetiği

Profil Estetiği (Profiloplasti) Nedir? Profil Estetiği Nasıl Yapılır?

profiloplasti-profil estetiği

 

Burun estetiği olmak isteyen kişilerin çoğu, burunlarının kötü çıktığından yakınırlar. Rinoplasti ameliyatı ile bu şikayetler giderilebilir ancak iyi bir profil görüntüsü sadece buruna bağlı değildir.

Alın çıkıntısının, burnun, çenenin, boyunun güzel görünümü ve bu yapıların birbirine orantılı olması iyi bir profil için gereklidir, Profil Estetiği (Profiloplasti) de bunu kapsar.

Burun estetiği için başvuranlara bu yapılardaki problemleri ve orantısızlıkları gösterdiğimizde çoğu kişinin bu yapılara daha önce yeterince dikkat etmediğini görmekteyiz.

Burun estetiği yanında gerektiğinde alna, çeneye ve boyuna yapılacak küçük müdahalelerle çok daha iyi profil sonuçları elde edebilmekteyiz. Kişiler rinoplasti olmak için başvurduklarından bu müdahalelere mesafeli yaklaşıyorlar.

Ancak rinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılabilen bu müdahaleler iz bırakma, ek ağrı, ameliyat sonrası iyileşme süresi ve zorluğu açısından hastaya çok büyük bir yük getirmez ve profil açısından sadece rinoplasti ile elde edilebilecek sonucu daha da güzelleştirir.

Profil Estetiği (Profiloplasti) Hakkında Merak Edilenler

Profil Estetiği (Profiloplasti), adından da anlaşılabileceği gibi profil estetiği anlamına gelen, cerrahi bir işlemdir. Profil estetiği bireyin profilden görünümünde olduğunu düşündüğü kusurlarının giderilmesini amaçlamaktadır.

Günümüzde estetik yöntemler teknolojinin gelişmesi ile oldukça pratik ve kolay şekilde uygulanabiliyor. Yapılan en yaygın estetik ameliyat ise burun estetiği ameliyatı olarak karşımıza çıkar. Burun estetiği ameliyatının özellikle Türkiye’de oldukça yaygın olmasının sebebi, nefes alamama sorunlarıdır.

Rahat nefes alabilmek için hava yoluna yapılan Profil Estetiği (Profiloplasti) müdahalesi ile birlikte dış görünüşte olan şekil bozuklukları da giderilmektedir. Burnun yapısı; direkt olarak profil güzelliğini etkilemektedir. Kişinin uzun, sarkık ya da kemerli burun yapısı genel olarak estetik açıdan çeşitli problemlere yol açabilir.

Uygulanan burun estetiği işlemi de profili olumlu yönde etkileyecektir. Fakat çeşitli durumlarda yalnızca burun estetiği yeterli olmayabilir. Burun ile beraber yüzdeki diğer bölgelerde de değişimler yapılması gerekebilir. 

Genel olarak hastaların estetik planlanması tüm yüz ve boyun yapılarının birbirlerine uyum ve oranı değerlendirilerek, detaylı bir analiz ile yapılmalıdır. Profil Estetiği (Profiloplasti) ile tek bir bölgeyi düzeltmek yerine, onun diğer bölgelerle, örneğin burun ameliyatı söz konusuysa, burnun çeneyle, dudaklarla, yanaklarla, alın ve kaşlarla orantısını da gözetip tamamını birbiriyle uyumlu hale getirerek ideal orana yaklaşan çözümler daha sağlıklı olacaktır.

Profil Estetiği (Profiloplasti) Nasıl Yapılıyor?

Profil Estetiği (Profiloplasti) operasyonları, kişinin ihtiyacına göre çeşitli estetik operasyonlardan bir ya da birkaçını, bazı durumlardaysa hepsini kapsayan işlemlerdir. Genel itibari ile bütün operasyonlar aynı seans içinde tamamlanabilmektedir.

Burun Estetiği – Rinoplasti

Doğuştan gelen estetiksel sorunlar ya da bir kaza sonucu meydana gelen sorunlar nedeniyle burun yapısı normale nazaran çok daha farklı bir şekle sahip olabiliyor. Bu durum hem organın normale oranla daha sağlıksız çalışmasına hem de görsel olarak rahatsızlık vermesine neden olabiliyor.

Burun estetiği ise tüm bu sorunları ortadan kaldıracak operasyonlar bütünü olarak tanımlanıyor. Rinoplasti ise burun estetiği operasyonlarında tercih edilen en başarılı yöntemlerden bir tanesidir ve sık sık karşımıza çıkması gayet normal bir durum olarak nitelendiriliyor.

Çene Ameliyatı – Mentoplasti

Operasyon: İstatistiklere göre burun ameliyatlarının yaklaşık yüzde 25’inin çene büyütme ameliyatlarıyla beraber uygulanması gerekiyor. Bunun için ağız içinden girilerek özel maddelerden yapılmış implantlar yerleştiriliyor. Ya da kişinin kendi dokusu enjekte ediliyor. Bu doku; karın, kalça gibi bölgelerden elde ediliyor.

Alın ve Elmacık Kemikleri

Alın ve elmacık kemikleri operasyonu; büyütülmesi istenilen bölgeye uygun tipte bir dolgu maddesi ile uygulanmaktadır. Yanaklara ağız içinden girilir ve ardından implant yerleştirilebilir. Çeşitli işlemlerde ise implant elmacık kemikleri üzerine dikilmektedir. Doku enjeksiyonları ile de son derece doğal sonuçlar alınabilmektedir. 

Profiloplasti

Yüz, insanlarla iletişimimizde, kendimizi ve dünyayı algılayışımızda, kendimizi anlatmamızda en önemli faktörlerden biridir. Yüzdeki asitmetriler, memnuniyetsizlikler, kişiyi psikolojik olarak ya da işlevsel olarak rahatsız ediyorsa iyileştirilmesi kişiye mutluluk ve özgüven sağlayacaktır.

Profiloplasti de bu mutluluğu yakalamak için uygulanan işlemlerden biridir. Profiloplastide, burun, çene, dudaklar ve alın gibi yüzün tüm detaylarının birbiri ile uyumlu olması adına işlemler uygulanır. Profiloplasti operasyonunun uygulanması için detaylı bir muayene yapılması gerekmektedir.

Hastanın yüz yapısı ve asimetrik alanların tespit edilmesinden sonra; burun, çene, dudak, alın ya da elmacık kemikleri onarılır. Profiloplastide altın orana göre işlem yapılması gerekir. Bundan dolayı da yalnızca bu alanda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Profiloplasti Nedir?

Profiloplasti, yüz uyumunun altın orana ulaştırılmasını sağlayan estetik operasyondur. Yüz yapısının uyumlu olmasını sağlayan çeşitli estetik operasyonlar, profiloplasti kapsamında tek seferde, uyumlu şekilde uygulanmaktadır.

Çene, dudaklar, yanaklar, alın, kaş gibi bölgelerin birbiri ile uyumlu olması sağlanır. Yüzdeki asimetrinin onarımı için doğru işlemlerin yapılması sayesinde, yüzün yapısı güzellik algısının ortaya çıkmasını sağlar.

Yüzün genelinin güzel görünmesi için; burun, çene, yanaklar, alın gibi tüm unsurların da uyumlu ve dengeli olması gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde kişinin yüzündeki asimetrilere ufak dokunuşlar yaparak nasıl değişebileceğini göstermek de mümkün.

Gelişen bilgisayar teknolojileri yardımıyla yüzün simetrik analizi de kolayca yapılabilmektedir. Ancak profiloplasti, yalnızca uzmanlık değil deneyim ve vizyon da gerektiren bir işlemdir. Bundan dolayı da profiloplasti operasyonunu uygulayacak doktorun titiz bir şekilde seçilmesi önem teşkil etmektedir.

Profiloplasti Ne Zaman Gereklidir?

Alın, burun ve çene üçgeninin üçte biri oranında birbirine yakın olması, yüzün altın orana uymasına destek olur.

Özellikle bu oranda ciddi anlamda sapmalar varsa, profiloplasti gerekliliği ortaya çıkabilir. Ancak bu işlemin gerekli olduğuna doktor muayenesi ile karar verilmesi gerekmektedir.

Profiloplasti Kapsamında Hangi İşlemler Yapılır?

Profiloplasti aslında kombine bir ameliyat sürecidir. Ameliyat kapsamında farklı işlemler uygulanması gerekebilir. Bazı durumlarda çene ucunun uzatılması ya da burun ameliyatı ile beraber elmacık kemiklerinin yeniden oluşturulması gerekebilir.

Hastanın yüz yapısına ve özelliklerine göre profiloplasti işleminin içeriğine karar verilmektedir. Genel olarak profiloplastide uygulanabilecek işlemler:

  • Burun Ameiyatı (Rinoplasti)
  • Çene Ameliyatı (Mentoplasti)
  • Estetik Dolgu
  • Endoskopik Kaş Kaldırma
  • Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)
  • Alın ve Elmacık Kemikleri Ameliyatı

Profiloplasti Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Profiloplasti operasyonu, yüzünde uyumsuzluk hisseden her hastaya uygulanmaz. Uyumsuzluk konusunda doktor tarafından muayenenin yapılması ve teşhisin konması gerekmektedir.

Profiloplasti ameliyatlarında hastanın yüzünün tamamen değişmesi ya da tamamen farklı biri olması amaçlanmaz. Hastanın olması gereken orantıda yüz hatlarına sahip olması adına doğal ve uyumlu dokunuşlar yapılır.

Burun, çene ve alın yapısının harmonik olarak şekillendirilmesi amaçlanır. Hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Şayet hastanın ameliyat olmasına engel teşkil edebilecek sağlık sorunları varsa operasyon uygulanmamaktadır.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

[/vc_column_inner]
× WhatsApp