Otoskleroz Cerrahisi

Otoskleroz Nedir?

Otoskleroz yaygın olarak görülen bir kulak kireçlenmesi sorunudur. Otoskleroz iç kulak dışında vücutta başka hiçbir kemik dokuda görülen bir durum değildir. Kalıtsal geçiş söz konusu olmaktadır. Kadınlarda 2 kat daha fazla görülmektedir.

Bu sorundan muzdarip olan hastalarda işitme kaybı ve kulak çınlaması sorunları söz konusudur. İşitme kaybı genel itibari ile iki taraflı ve ilerleyici olmaktadır. Bu durum arttıkça tinnitus da artar. Olgularda aile öyküsü oldukça yaygındır. Genel itibari ile gebelikte işitme kaybı artar.

Hastaların % 10 kadarında otik kapsülün vestibüler alanlarında bulunan odaklar sebebiyle (labirentin otoskleroz) dengesizlik ve vertigo şikayetleri de meydana gelebilir. Otoskleroz teşhisi koyulmuş hastalarda meydana gelen vestibüler yakınma ve bulgulardan, odaklardan salınan enzimler ve diğer faktörlerin perilenf içine geçmesi sebebiyle meydana gelir.

Bu aşamada iletim tipi işitme kaybı sorunu ile beraber görülen bu belirtiler ‘’otosklerotik iç kulak hastalığı’’ olarak ifade edilir. Genel itibari ile muayene sırasında hastalar alçak sesle konuşma eğilimindedir.

Bunun sebebi hastaların artmış kemik iletimi sebebiyle, kendi seslerini normalden daha fazla duymalarıdır. Bunun yanı sıra hastalar gürültülü ortamlarda daha iyi duyduklarını bildirmektedir. ‘’Willis parakuzisi’’ adı verilen bu durumun nedeni gürültü varlığında insanların daha yüksek sesle konuşmaları olarak tanımlanır.

Otoskleroz Cerrahisi ile Kulak Kireçlenmesi Tedavisi

Orta kulak kemiklerinin kireçlenmesi ciddi bir sorundur. Tedavisi ise günümüzde otoskleroz cerrahisi ile mümkündür. Kulak kireçlenmesi sorunun teşhisi; sağlam kulak zarının görülmesi ve yapılan özel işitme testlerinde iletim tipi işitme kaybının gösterilmesi ile tespit edilmektedir.

Kulak tomografisi bu aşamada gerekli olabilir. Fakat kesin olarak tanı kulak zarının detaylı bir şekilde analiz edilmesi, görüntülenmesi ve orta kulak kemikçiklerinin gözlenmesi ile beraber dokunularak hareketlerinin kontrol edilmesi ile konur. Bu işlemler yapılırken aynı zamanda da tedavi de yapılabilmektedir.

Otoskleroz Cerrahisi ile Tedavi Nasıl Yapılır?

Kulak kireçlenmesinin tedavisi; zincir hareketlerinin olmadığı tespit edildiğinde, hastalığın en çok tutuğu en küçük kemikçik olan kireçlenen stapesin (üzengi kemiği) üst bölümünün çıkarıp  hareket etmeyen tabanına açılan deliğe yerleştirilen özel pistonun çengelinin incusa (örs kemiği) geçirilmesidir.

Bu aşamadan sonra ise sağlam zar yerine yatırılır. Kulak yoluna 7-10 gün süre ile tampon konulur ve iyileşme süreci başlatılır. Otoskleroz cerrahisinin tedavi başarısı; doğru teşhis koyulmuş hastalarda oldukça yüksektir. Bu işlem genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Özel durumlarda tabana delik açmak için lazer kullanılabilir.

Otoskleroz Tedavisi Sonrası

Hasta, işlemden sonra oldukça kısa bir sürede günlük hayatına geri dönmektedir. Cerrahi ardından ağrı oldukça minimaldir. Bazı hastalarda baş dönmeleri ve dengesizlik meydana gelebilir. Bundan dolayı da ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun analizlerini doğru yapması ve tecrübe sahibi olması oldukça önemlidir.

Otoskleroz cerrahisi kulak cerrahileri içinde en nazik ve dikkatli yapılması gereken, çok yoğun tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Bu aşamada bilinmesi gereken; ameliyatta %1 oranda oluşabilecek işitme kaybı riskidir. Bundan dolayı da bu tedavi yalnızca tecrübeli ve alanında uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

× WhatsApp