Kulak Cerrahisi

Kulak Cerrahisi, Orta Kulak ve Kulak Zarı Onarımı

Kulak cerrahisi, kulak zarı delikleri ve orta kulağın iltihap oluşturmasında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kulak cerrahisindeki amaç, orta kulaktaki enfeksiyonu temizlemek ve buna bağlı olarak oluşmuş orta kulak hasarlarını onarmak, sonrasında kulak zarını yenilemektir.

Kulak zarındaki delikler çeşitli düzeylerde işitme kayıplarına yol açar. Bu delikler kulakta akıntılara yol açıyorsa ve işitme ileri düzeyde etkilenmemişse yalnızca takip edilebilir.

Ancak kulak zarının  hasarlı olması işitme kaybının yanı sıra sürekli olarak enfeksiyona açık bir ortam sağlar  kulak sudan korunmalı, denizde ve banyoda su kaçırılmamalıdır. Bu durum hayat kalitesini düşürür.

Kulak Cerrahisi Ne Zaman Uygulanmalı?

Günümüzün modern şartlarında oldukça kolay ve pratik uygulanma şansı sayesinde kulak zarı onarımı ve orta kulak hastalıkları için kulak cerrahisine başvurulmaktadır.

Daha ciddi orta kulak hastalıklarında genel itibari ile enfeksiyon ve sürekli akıntı söz konusudur. Yaygın iltihap, kulak arkasındaki “mastoid” adı verilen kemiğe yayılabilir, kulak zarında daha tehlikeli bölgeler olarak düşünülen üst ve arka kısımda deliklere ve kulak zarındaki çökmelerle kendisini gösterebilir.

Bu durumlar sürekli ciddi bir enfeksiyona yol açtığı gibi işitme daha kötü etkilenir. Enfeksiyonun en ciddi formu  kolesteatom denilen sürekli yayılan ve etrafındaki kemikleri eriten türdür.

Komplikasyon olarak adlandırılan, beyin zarı iltihaplarına bu zar altında apseler, beyin apselerine, kalıcı ve derin işitme kayıplarına, ciddi baş dönmelerine ve yüz felcine yol açabilir. Bu durumlarda cerrahi düşünülür ve hatta kaçınılmazdır.

Kulak ameliyatları hastalığın ciddiyetine göre, yalnızca kulak zarı onarımı (miringoplasti) kulak zarı ve orta kulak onarımı (timpanoplasti) kulak zarı onarımı, orta kulak ve kemikciklerin onarımı (timpanoplasti kemikcik zinciri onarımı) ve bunlara ek olarak mastoid kemikteki enfeksiyona yönelik cerrahiler (timpanomastoidektomi, modifiye radikal ve radikal mastoidektomi) olarak adlandırılabilir.

Kulak Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

Kulak zarı onarımında hastanın kendi dokularından yararlanılır. Kasları çevreleyen zar genelde kullanılan dokudur. Daha sağlam ve çökmeyen zar gerekiyorsa kıkırdak ve kıkırdak zarı kullanılır. Kemikçiklerin onarımında özel macun kıvamında bir yapıştırıcı, kıkırdak, hastanın kendi kemikcikleri ya da özel maddelerden yapılmış protezler tercih edilir.

Kulak zarı onarımları %80-85 oranda başarılı olur. İşitmenin düzelmesi enfeksiyonun yaygınlığına bağlı değişmekle birlikte %50-70 başarıya ulaşır. İltihap ve kolesteotom  %10-20 oranında tekrar edebilir. 

Kulak cerrahisi önemli ve tehlikeli dokulara yakın bir bölgede çalışılması sebebi ile yoğun dikkat ve ciddi tecrübe gerektirir.  Ancak şaşırtıcı derecede hasta açısından kolay atlatılacak, ciddi ağrı yaratmayan, hastanın 4 ile 7 gün işine dönebileceği zahmetsiz  bir ameliyattır.

Hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonun türüne göre 1 ile 3 saat arasında sürer  kulak kanalı içinden  formlarında kesi olmaz, diğer durumlarda kulak arkasında 5 cm’lik kesi yapılır ki bu kesi sonrasında fark edilebilir iz bırakmaz ve ciddi ağrı yapmaz.

Bu cerrahide ciddi kanamalar ile karşılaşılmaz. Çok ileri düzeydeki ve mastoid kemiği temizlemek gerektiren iltihap ve kolesteatomlarda, beyin zarını zedeleme, kalıcı işitme kaybı ve yüz felci oluşturma riski vardır. Ancak tecrübeli cerrahların elinde bunların oranı çok çok düşüktür.

Kulak cerrahisi uygulanan hastalarda bu sorunlar yüksek başarı oranları ile çözülebilmektedir. Gelecekte ciddi sağlık sorunlarına yol açacak enfeksiyonlar temizlenir. Bu sayede akmayan, problem çıkarmayan kulaklar söz konusu olur. Bu cerrahi, hastanın hayat kalitesini arttırmaktadır.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish