Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

.estetik-dolgu-maddeleri

.

Estetik dolgu; alın, kaş araları, göz çevresi, dudak kenarları ve nazolabial kıvrım adı verilen dudak – yanak kavşağındaki derin kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Elmacık kemikleri çevresinin doldurularak yüze daha genç bir görünüm vermek için ve dudakların dolgunlaştırılmasında da kullanılırlar.

Kullanılan maddeler çeşitli yoğunluklarda yüz bölgesinde kullanım için özel olarak hazırlanmış belirli bir süre sonra vücuttan atılan jel kıvamında sıvılardır. Uygulanacak bölgeye ve amaca göre yoğunluğu belirlenir. Çoğunlukla anestezi gerektirmez bu yüzden muayene odasında uygulanabilecek, çabuk, konforlu ve günlük aktiviteleri kısıtlamayacak bir işlemdir.

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu; cildin altına kırışıklık ya da sarkma izlerini gidermek ve görünümü iyileştirmek, gençleştirmek için zerk edilen yarı kalıcı ya da tamamen kalıcı maddelerden oluşmaktadır.

Cilt; zaman geçtikçe elastik yapısını kaybetmeye başlar. Özellikle de yalnızca doğal olan yaşlanma ile değil, çevre kirliliği, stres, hastalıklar, sağlıksız yaşam tarzı ya da farklı etkenler sebebiyle de cilt genç görünümü erken yaşta kaybetmeye başlayabilir. Bundan dolayı da ciltte kırışıklıklar, sarkmalar ve yaşlılık belirtileri meydana gelir.

Bu belirtiler genel itibari ile göz, ağız, çene, boyun ve alın bölgesinde görülmektedir. Yüzün orta ya da alt bölümlerinde sarkma ve kırışıklıklar için dolgu enjeksiyonları oldukça yüksek başarı oranları ile uygulanmaktadır. Dolgu enjeksiyonu daha dolgun ve genç görünümü sağlamak adına ya da ciltte bulunan yara ya da akne izlerini de ortadan kaldırmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Estetik Dolgu Nasıl Uygulanır?

Estetik dolgu işlemlerinde; kullanılan dolgu maddesi oldukça ince bir iğne yardımı ile ilgili alana enjekte edilir. Kullanılan jel; kırışıkların altına dolar ve kırışıklığı açarak temiz, pürüzsüz ve genç bir cilt oluşturur. Yüzdeki sarkma sorunlarında ise yüze hacim vererek, sarkmayı ortadan kaldırır.

Bunun yanı sıra hyaluronik asit ve kalsiyum hidroksi apatit ciltte kollajeni arttırdığı bilinen maddelerdir. Ciltte yenilenme meydana geldiği için dolgu maddesi eridikten sonra bile uygulanan bölge ilk haline göre çok daha iyi gözükmektedir. 

Estetik Dolgu Kimler için Uygundur?

Estetik dolgu işlemi; hemen hemen herkes için uygun bir yöntemdir. Hamile olan anne adaylarına, emziren annelere, cildinde enfeksiyon ve iltihap olan kişilere uygulanması önerilmemektedir. Bunun yanı sıra kullanılan dolgu maddesine alerjisi olan kişiler için de uygun değildir.

Estetik Dolgu ile Hangi İşlemler Yapılır?

Estetik dolgu ile yüzdeki sarkmalar giderilir, elmacık kemikleri belirginleştirilebilir, burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklıklar tedavi edilebilir, ağız kenarından çeneye doğru uzanan sarkma çizgisi giderilir, dudaklar şekillendirilir ve dolgunlaştırılır. Bunun dışında dudak çevresindeki kırışıklıklar giderilir ve kaşlara şekil verilebilir.

Çene hattı düzeltilebilir, burun kaldırılabilir ve şekillendirilebilir, kaş arasındaki çizgiler giderilebilir, akne ve yara izleri giderilebilir.

Estetik dolgu işlemleri yapılırken kullanılacak olan madde de hastanın durumuna ve tercihine göre uzman tarafından belirlenir. Tamamen doğal maddeler kullanılabileceği gibi hasta için özel karışımlar da kullanılabilir.

Günümüzde en popüler dolgu malzemesi olan Hyalüronik asit ve calsiyum hidroksi apatit yüzdeki sarkmaları engellemek için en çok tercih edilen malzemeler arasındadır. Bunun dışında burun yanak çizgisi, dudaktan çeneye inen sarkma çizgisi, bozulan çene hattı, düşen yanakları kaldırmakta oldukça başarılı yöntemlerdir.

Diğer cilt yenileme teknikleri ile birlikte kişinin cilt yaşı ve görüntüsü 5-10 yaş gençleştirilebilir. Dolgu işlemleri 20 dakika ve 30 dakika arasında tamamlanmaktadır. Dolgu işlemlerinde herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish