Çene Estetiği

Çene Estetiği ve İdeal Profil Görünümü

Kişiler, güzel bir profil görünümüne sahip olmak için burun görünüşlerinin önemli olduğunu düşünürler. Bu düşünce genelde doğrudur. Ancak burun ile uyumlu alın ve çene görünümü olmadığında ideal profil görünümü elde edilmez.

Bu durum, burun estetiği için ameliyat olmayı düşünen hastalarımıza bilgisayar destekli analiz yaptığımız sırada, çenelerindeki deformasyonları gösterdiğimizde, hastalarımızı şaşırtmaktadır.

Çene Estetiği Nedir?

Profil görünümünde çenenin geride olması, burnu daha büyük ve belirgin hale getirir. Kişilere çenelerini de düzeltmeyi önerilen durumlarda; hastalarda bir çekingenlik meydana gelir.

Aslında çene ucunu geliştirmeye yönelik yapılan müdahaleler, ağrı ve iz bırakma açısından zahmetsiz, sonuçlar ise çok tatminkar olmaktadır. Çenenin geride olduğu durumlarda, ağzı içinden ya da hemen çene altından yapılan 2-3 cm’lik kesilerden  çene ucuna yerleştirilen materyallerle sorun çözülebilir.

Çene estetiği uygulamalarında güncel olarak kullanılan yöntem bu bölgeye silikondan yapılmış genişleticiler yerleştirmektir. Bu teknikte istenilen boyda hazırlanmış, dokuda zararlı etkiler yaratmayan protezler, çene ucuna açılan cebe yer değiştirmeyecek şekilde yerleştirilir. Tekniğin avantajı, hastanın uygulamadan memnun kalmadığında istenirse lokal anestezi altında bile  kolayca çıkarılabilmesidir.

Ameliyat sonrasında bu bölgede 4-5 gün sürebilen bir şişlik oluşur, çene altından kesi yapıldıysa dikişler 7. günde alınır. Ameliyat sırasında istenirse çene altındaki yağ birikimlerine liposuction yapılabilir. Hatta boyundaki bantlaşmalar düzeltilebilir. Ameliyat sonrası ağrı, şişlik gibi sıkıntılar az olur ve sonuçtan hastaların çoğu memnun olmaktadır.

Çene Estetiği Nasıl Uygulanır?

Çene, tıpkı burun gibi yüzün orta hattında yer alan, simetriyi ve yüzün uyumunu oluşturan oldukça önemli bir detaydır. Orta hatta olması sebebiyle; yüzün diğer yapıları ile uyumlu olması oldukça önem teşkil etmektedir.

Olması gerekenden daha küçük bir çene yapısı, yüzün yapılarının uyumlu görünmesine engel olacak ve estetik açıdan yetersiz bir görüntünün oluşmasına yol açacaktır.

Küçük bir çene; yüzü olduğundan büyük ve uzun gösterebilir. Eğri çene ya da olması gerekenden büyük çene gibi durumlar da söz konusudur. Özellikle de erkeklerde çene yapısı; kadınlara kıyasla daha önemli olmaktadır.

Maskülen görünümdeki en önemli yapı taşı olan çene estetiği için genellikle erkek hasta başvurusu daha fazladır. Kadınlarda ise ideal olan üçgen ve sivri bir yüz görünümü sağlamak için ideal uzunlukta bir çene ön plana çıkarılmaktadır. Çene estetiği için öncelikli olarak çene ve yüz orantıları analiz edilmelidir.

Yüz hatları ile harmoni içinde olacak ve hastanın yüzüne en çok yakışacak çene şekline hasta ile beraber uzman karar vermektedir. Çenenin doğru ebatlarda olması; başta burun olmak üzere tüm yüz hatlarını daha kusursuz gösterecektir.

Yalnızca estetik sebeplerle değil; eğer hasta eğer; eğri çene yapısından dolayı ısırma problemi yaşıyorsa; hastalarda gece ağzı açık uyuma, ağız kuruması, ağız kokusu, diş eti hastalıkları gibi birçok ağız ve genel sağlık sorunları oluşabilmektedir.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

× WhatsApp