Burun Eti Büyümesi ve Burun Tıkanıklığı

Burun Eti Büyümesi ve Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, oldukça yaygın bir durum olmakla beraber sürekli burun tıkalı olma hali daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Burun alt etlerin büyümesi, burun tıkanıklığı yaratan önemli sebeplerden biridir.

Konkalar her iki burun içinde burun yan tarafına yerleşmiş içi kemik etrafında damarlardan zengin bir doku yerleşmiş olarak önden arkaya doğru uzanır. Burun hava akımını ayarlamak, havayı ısıtmak, nemlendirmek, partiküllerden temizlemek gibi önemli görevleri olduğundan tamamen alınmaları tercih edilmez.

Alerjiler, sinüzitler, sigara dumanına, kimyasal maddelere, hava kirliliğine hassasiyet belirli bir yaştan sonra sıcak soğuk hava değişimlerine, sıcak, baharatlı yiyeceklere karşı reaksiyon olarak büyüyebilir. Aşırı büyük ve tedavi ile küçültülemeyen konkalar cerrahi yöntemlerle küçültülebilir.

Konka Nedir?

Konka diğer bir ifadesi ile burun eti; burundan alınan havanın ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlayarak solunum fonksiyonu düzenlenmesinde aktif rol üstlenen oldukça önemli organlardır.

Toplum arasında konka yani burun eti; geniz eti ya da burun septumu ile (orta kemik) karıştırılabilir. Ancak; geniz eti ile ilgili hastalıklar çocukluk döneminde yaygın olarak görülmekte ancak konka genel itibari ile yetişkinlik döneminde görülmektedir.

Konka yapıları burnun her iki tarafından da genel olarak 3’er tane bulunmaktadır. Burun içerisindeki konumlarına göre “üst konka”, “orta konka” ve “alt konka” olarak ifade edilmektedir. Konka yapıları yumuşak doku ve kemik olarak oluşmaktadır.

Konkalarda meydana gelen sorunlar, genel olarak bu iki bölümdeki büyüme ya da yapısal ve gelişimsel sorunlar sebebiyle ortaya çıkar. Konka problemlerinin tedavi edilmesi, hastanın hayat kalitesini ciddi bir oranda yükseltmesiyle beraber hastanın farklı sağlık sorunları yaşanmasının da önüne geçer.

Konka Hastalıklarına Nasıl Tanı Konulur?

Alt konka hipertrofisi teşhisi koyabilmek için fizik muayene çoğunlukla yeterli olmaktadır. Çeşitli durumlarda bu hipertrofi konka ön ucunda olmayıp arka uçta meydana gelmektedir. Dolayısıyla da hastalara endoskopik muayene ile tüm konka yapısı analiz edilmelidir. 

Orta konka sorunları çoğu zaman fizik muayeneyle tespit edilebilse de kesin tanı için çoğu zaman tomografi gerekli ve yeterli yöntemlerdir. Tomografi ayrıca hekime sinüslerin durumu ile ilgili bilgi vererek tedavi için doğru aşamaların planlanmasına destek olur.

Konka Cerrahisi ile Burun Eti Büyümesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde konka cerrahisinde kullanılan en yeni ve modern yöntemler; radyofrekans ile küçültme ve mikrodebrider ile küçültme yöntemleridir. Lazer cerrahisinin çok travmatik olması nedeni ile bu tedavi yönteminde yeri yoktur.

Radyofrekans işlemi tek başına yapılacaksa, lokal anestezi yöntemi ile yapılabilen günübirlik bir işlemdir. Burun içi uyuşturulduktan sonra yapılan işlemler, kısa sürede ve ağrısız olarak gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında tampon uygulanmaz ve hasta günlük hayatına aynı gün içerisinde dönebilir.

Mikrodebrider cerrahisinde genel anestezi gerekebilir. İşlem sonrası burunu tam kapatmayan 2 günlük hafif tamponlar kullanılır. Uygulanan cerrahi müdahaleler sonrasında, burun etlerinde büyümeler, küçültülerek burnun sağlıklı işleyişi tekrar kazandırılmış olur. Konka plastide, konkaya yapılan bir kesi ile içindeki kemik bir miktar küçültülür ve bununla birlikte bir miktar doku da alınır.

Radyofrekans ve mikrodebrider yöntemleri, daha çok burun eti dokusunun çok büyüdüğü durumlarda sonuç alabildiğimiz yöntemlerdir. Eğer konkanın kemiği çok büyükse konka plasti daha etkili olabilir. Ancak kemik büyümesi çok görülen bir problem olmadığından konkaplastiye nadiren gerek duyulur.

Her iki cerrahi sonrasında da konkalarda yeniden büyüme oranı çok düşüktür (% 5’den daha az). Ancak hastanın konkalarını büyüten ana etken (alerji, sigara, çevre kirliliği vs.) Devam ettiğinden zaman zaman tekrar ilaç tedavisi gerekebilir.

15

Meslek Yılı

15

Uzmanlık Alanı

1500

Başarılı Operasyon

Bademcik Ameliyatı

Bademcik; ağız boşluğunda dil kökünün yanlarında yer alan, vücuda giren mikropların toplanmasını ve vücutta savunma maddelerinin oluşmasını sağlayan önemli organlardır. Bademcikler ile ilgili sağlık sorunları en çok çocukluk döneminde görülmektedir. Çocuklarda özellikle enfeksiyona bağlı olarak bademciklerin büyümesi ve şişmesi söz konusudur. Bu gibi durumlarda bademcik ameliyatının uygulanması gerekebilmektedir.

Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?

Bademcikler özellikle çocuklarda sık sık iltihap görüldüğü noktalarda alınmalıdır. Çocukta senede 3 ila 5’ten fazla bademcik iltihabı görülüyorsa, bademcik ameliyatının uygulanması gerekebilmektedir. Bunun dışında hastada bademcik apsesi, kötü huylu bademcik tümörü şüphesi varsa da bademcik ameliyatının uygulanması gerekebilmektedir. Bademcik ameliyatının uygulanması gereken diğer durumlar ise:

 • Hastada solunum ve yutma güçlüğü olması,
 • Nefes, ağız kokusu yapan bademcik iltihapları,
 • Kalp romatizması, kalp kapakçığı iltihabı ya da böbrek iltihabı,
 • Çene yapısında bozulmaya yol açan bademcik büyümeleri durumlarında bademcik ameliyatının uygulanması gerekmektedir.

Çocukta burun solunumu zorluğu ile beraber horlama varsa bademciklerle beraber geniz etinin de alınması gerekebilir.

Bademcik Ameliyatı Hangi Yaşlarda Uygulanmaktadır?

Bademcik hastalıkları tüm yaş aralıklarında ortaya çıkabilmektedir. Ancak genel olarak çocukluk dönemlerinde meydana gelmektedir. Yetişkinlerde sık sık boğaz enfeksiyonu görülüyorsa ameliyat uygulanması gerekebilir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Çocuklar için alt yaş sınırı yoktur ancak acil bir durum yoksa  çocuğun 3-4 yaşına kadar büyümesi beklenebilir.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Bademcik ameliyatı oldukça konforlu ve başarı oranı yüksek bir ameliyattır. Bademciklerin sık sık iltihaplandığı ve hastalığa yol açtığı durumlarda bademcik ameliyatının uygulanması gerekmektedir. Bazı durumlarda bademcik ameliyatı kapsamında bademciklerin küçültülmesi de gerekebilmektedir.

Bu operasyon kapsamında bademciklerin tümü alınır. Ancak vücutta aynı işlevi gören  ve yine boğaz bölgesinde bulunan waldeyer halkası denilen bölgede aynı yapıda organlar olduğundan, vücutta bu dokunun eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı görülmez.

Bu ameliyat yaklaşık 120 yıldır yapılan ve üzerinde yoğun çalışmalar yapılmış bir işlemdir. Bu ameliyata bağlı yoğun enfeksiyonlar, enfeksiyonların akciğere kolayca inmesi bağışıklıkta düşme ve hatta hastaların ileride kansere daha kolay yakalanıp yakalanmadıkları yıllarca araştırılmış ancak bu yönde bulgulara rastlanmamıştır. Günümüzde yoğun şekilde iltihaplanmayan ancak çok büyük olduğu için nefes almakta sıkıntı yaratan bademcikler ise dokunun tümü alınmadan küçültme yapılarak tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyatta bademcik dokusunun büyük bir kısmı alınır. Ancak tamamı alınmaz. Geri kalan bademcikler bağışıklık sistemi için yerine getirir.

Günümüzde bademcik ameliyatları çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin birbirlerine aşırı üstünlükleri olmamakla birlikte, bazı tekniklerde ameliyat sırasında oluşacak kanamalarda bir miktar azalma olması avantajı vardır.

Ameliyat sonrası ağrı çocuklarda tüm tekniklerde azdır ve çok önemli değildir. Teknikler arasında ameliyat sonrası kanama ağrı beslenmeye başlama gibi parametrelerde teknikler arasında büyük fark yoktur. Günümüzde bademcik ameliyatı klasik soğuk bıçak diseksiyon tekniği, monopolar ya da bipoler koterizasyon tekniği, laser tekniği, thermal welding tekniği, plasma koagülasyon/ablasyon tekniği gibi tekniklerle yapılabilmektedir.

Bademcik Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Bademcik ameliyatından sonra iyileşme süreci ameliyatın başarısına, hastanın sağlık sorununa ve yaşına göre değişmektedir. Hasta genel anestezi altında ameliyata alındığı için ameliyattan 3-4 saat sonra evine gönderilir, ancak tercihe göre 1 gece hatanede kalması gereken vakalar da olabilir. Hasta genelde çabuk iyileşmektedir.

Ancak tamamen iyileşme süreci 2 haftadır. 2 haftalık süreç kapsamında doktorun önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması, doktor un beslenme ve dinlenme önerilerine uyulması da oldukça önemlidir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bademcik ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus hastanın ameliyatın yapıldığı gün dinlenmesidir. Ameliyattan sonra hastanın ilk 7 gün boyunca sert gıdalardan, gazlı içeceklerden ve alkollü içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Hastanın bu süre kapsamında ağır fiziksel aktivitelerden de uzun uzak durması önem teşkil etmektedir.

Ameliyat ardından hastaya söylenen talimatların yerine getirilmesi iyileşme sürecinin kısalması açısından önemlidir. Hastanın dikkat etmesi gereken konular ise:

 • Hasta ameliyattan sonraki ilk hafta iki hafta sulu ve yumuşak gıdalar tüketmeye özen göstermelidir.
 • Hastanın ilk hafta sıcak gıdalardan uzak durması önemlidir.
 • Hasta soğuk su, süt, dondurma gibi gıdalar tüketebilir.
 • Hasta iyileşme dönemi tamamlanana kadar alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmalıdır.
 • Doktor tarafından verilen tüm ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
 • Hasta spor yapmaya iyileşme süreci tamamlandıktan sonra başlamalıdır.
 • Hasta iyileşme döneminde ılık su ile duş almalıdır.
 • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Burun Eti Ameliyatı

Burun, insan yaşamında kaliteli ve sağlıklı bir hayat için en önemli uzuvlardan biridir. Sağlıklı şekilde solunum yapabilmek, tüm vücut sisteminin düzenli çalışması için gereklidir.

Hastanın burun iç yapısı kaynaklı yaşadığı sorunlar sebebiyle yüzde elli oranında az nefes alabilmesi demek, enerjisinin yüzde elli düşmesi ve bağışıklık sisteminin yüzde elli azalması anlamına gelmektedir. Nefes almaya engel teşkil eden en ciddi sağlık sorunlarından biri ise burun etidir.

Burun Eti Hangi Sorunlara Sebep Olur?

Burun eti, birçok farklı sebeple meydana gelebilir. Özellikle burun etinin gerekenden daha büyük olması hastanın yaşantısında ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Etlerin büyümesi halinde, nefes tıkanıklıkları meydana gelebilir.

Özellikle hasta gece uyurken horlamaya, bağ ağrısı çekmeye, boğaz enfeksiyonlarına sıkça maruz kalabilir. Uykudan yorgun uyanma gibi hayat kalitesini düşüren ciddi sağlık sorunları da meydana gelebilmektedir.

Burun Eti Sorunları Kimlerde Görülür?

Burun eti, en yaygın görülen nefes alma sorunları arasındadır. Burun etleri, her sağlıklı insanın burnunda mevcut yapılardır. Ancak olması gerekenden daha büyük olması, nefes almaya engel teşkil etmektedir.

Özellikle kişinin alerjik bir bünyesi varsa, burunda yamukluklar ya da kıkırdak sorunları varsa burun eti şişliği yaygın olarak görülmektedir. Burun eti şişliğinin en yaygın görülen belirtileri ise:

 • Nefes almada zorlanma,
 • Burun akıntısı ve burun kaşıntısı,
 • Gözlerde akıntı, göz kaşıntısı,

Sık sık hapşırma vb. durumlardır.

Burun Eti Operasyonu Nasıl Uygulanır?

Burun eti operasyonu genel anestezi altında uygulanmaktadır. Burun eti operasyonunda hastanın burun eti olabilecek minimum boyuta getirilir. Burun eti, alanında uzman hekimler tarafından küçültülmektedir.

Bu operasyon sonrası hastanın burun deliklerinde ciddi bir rahatlama ve ferahlık hissi de elde edilmektedir. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen operasyonlar, 20 dakika ila 1 saat arasında sürmektedir.

Hastanın sağlık durumuna göre ameliyat süresi değişebilmektedir. Burun eti ameliyatı, rinoplasti ile beraber de uygulanabilir. Burun eti ameliyatından sonra hasta aynı gün  içinde taburcu edilebilmektedir. Hastanın taburcu olmasından sonra bir hafta dinlenmesi iyileşme sürecinin en hızlı şekilde atlatılması için önemlidir.

Burun Eti Ameliyatı Zor mu?

Burun eti ameliyatı genelde zor olmayan, çabuk gerçekleştirilen basit bir işlemdir. Nadiren tek başına uygulanır, çoğunlukla deviasyon, sinüzit ya da burun estetiği ameliyatları ile birlikte yapılır. Tek başına yapıldığında ameliyat sonrası ağrıya yol açmaz.

Hasta aynı gün taburcu olur. Nadir durumlar dışında tampon uygulanmaz. Hastanın 1 hafta süreyle burun tıkanıklığı olur ve sonra açılmaya başlar. Burun içi iyileşme 1 ay sonra tamamlanır. Burun dışında hiçbir değişiklik olmaz. Kimse dışarıdan bakarak ameliyat olduğunuzu anlayamaz. Bu ameliyat, çok nadiren ameliyattan sonra yaşanan kanamalar dışında risksiz bir işlemdir.

Burun eti, konka hipertrofisi olarak da bilinmektedir. Konkalar, halk arasındaki ismi ile burun etleridir ve gereğinden fazla büyük olabilir. Özellikle kişilerin grip ya da soğuk algınlığı durumlarında burun etleri şiştiği için nefes almada sorun yaşanmaktadır.

Burun eti her zaman şiş olan hastalarda ise kronik bir nefes alamama sorunu bulunmaktadır. Soğuk havalarda büyürken, sıcak havalarda küçülmektedir.

Burun eti büyümelerini küçültmek için radyofrekans ya da lazer yöntemleri kullanabilmektedir. Lazer yönteminde burun içine ışın verilir. Bu sayede burun etleri küçülmektedir. Radyofrekans ise daha fazla kullanılan ve burun içi yapılara daha az zarar veren bir yöntemdir Hayat kalitesini uzun vadede artıran işlemlerin başında gelmektedir.

Burun Eti İlaçla Tedavi Edilir mi?

Burun eti büyümeleri spreylerle tedavi edilebilir ancak ilaç tedavisi ile yüzde yüz düzelmemektedir. Özellikle uzun süre kullanılan ilaçlarda burunda kuruluk ve tahriş sorunları meydana gelebilmektedir.

× WhatsApp