Burun Estetiğinde Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

burun-estetiginde-cerrahi-yontemler-nelerdir

Burun Estetiğinde Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Günümüzde ilerleyen tıp ve teknoloji yöntemlerinin etkisiyle burun estetiği için birbirinden farklı ve etkili cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Açık Burun Ameliyatı Tekniği

En sık uygulanan yöntem, açık burun ameliyat tekniğidir. Bu yöntemde komplike burun sorunları çok daha sağlıklı şekilde iyileştirilmektedir. İki burun deliği arasında yer alan kısımda küçük bir kesi açılarak işlem gerçekleştirilir.

Burun septumunun ve problemli olan bölgenin daha geniş bir çerçevede ve net bir biçimde görülebildiği açık ameliyat yöntemi ile arzu edilen şekillendirme ideal olarak yapılabilir.

Açık Burun Ameliyatında Kapalı Teknik

Kapalı teknik; burnun iç bölümüne kesi uygulanarak gerçekleştirilen rinoplasti ameliyatlarıdır. Kapalı teknikle tüm cerrahi müdahale burun içerisinde uygulanır. Bundan dolayı da burnun dış bölümünde, cilt üzerinde herhangi bir  kesik ya da dikiş izi söz konusu değildir.

burun-estetiginde-cerrahi-yontemler-nelerdirr

Doğurtma Yöntemi

Doğurtma tekniği aracılığıyla gerçekleştirilen rinoplasti ameliyatlarında burun içine birbirine paralel iki kesi uygulanmaktadır. Burundaki şekil bozuklukları kesiler üzerinden tamamlanır.

Bu teknikte açık ve kapalı yöntemlerin avantajları beraber kullanılır. Açık teknikteki alan hakimiyeti doğurtma tekniğinde de mevcuttur.

Modifiye Doğurtma Yöntemi

Modifiye doğurtma yöntemi, doğurtma yönteminden farklıdır. Bu işlemde burun içinde ikinci bir kesiye ihtiyaç duyulmaz. Bu avantajı sayesinde burun ucu destek mekanizmaları da muhafaza edilebilmektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrası kesi izi gibi sorunları da söz konusu olmaz.

Burun Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Burun ameliyatının süresi, estetik tipine ve uygulanacak cerrahi yöntemler ile farklılık gösterir. Her hastanın burun yapısı ve burun sorunları birbirinden farklıdır. Bundan dolayı da sabit bir operasyon süresinden bahsetmek söz konusu değildir.

2 ve 9 saat arasında operasyon süresi değişebilir. Açık teknikle uygulanan ameliyatlarda iyileşme süresi, herhangi bir aksilik yaşanmaması halinde genel olarak 7 ila 10 gün arasında değişmektedir.

Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca yoğun bir ödem, şişlik ve yer yer morluklar söz konusu olabilir. İlgili şikayetlerin büyük bir bölümü 1 haftanın sonunda doğal olarak geçmektedir.

Hastanın şişlik ve ödemlerinin büyük kısmından kurtulması 3 ay iken, tüm ödemlerin geçmesi 1-2 seneyi bulabilir. Tamamen iyileşme için 1 yıl kadar bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Kapalı yöntemle uygulanan ameliyatlarda da iyileşme süresi ortalama 7 ila 10 gün arasındadır. Operasyonun bitiminde burnun iç bölümüne takılan silikon ateller ile dış kısmına yapıştırılan koruyucu bant 3-4 gün içinde doktor tarafından çıkarılır.

× WhatsApp