Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir?

rinoplasti-rinoplasti ameliyati

“Rinoplasti” olarak ifade edilen burun estetiği ameliyatı; burundaki şekil bozukluklarını iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Genel itibari ile rinoplasti işlemleri, genel anestezi altında uygulanır.

Burun tıkanıklığına da çözüm üretmek için septoplasti, alt konka cerrahisi ve sinüzit cerrahisi (Endoskopik sinüs cerrahisi-FESS) ile birlikte uygulanabilir.

Burun estetiği (Rinoplasti) işleminin, genel sağlık durumu iyi olan 18 yaş üstü kişilerde uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yaş altı sınırı kızlarda ve erkeklerde yüz gelişimine göre değişiklik gösterebilir.

Kişilerin burun muayenelerinden sonra, istekleri öğrenilir ve birlikte bilgisayar analizi yardımı ile kişinin yüzüne uygun burun biçimi belirlenir.

Burun estetiği operasyonu sonrasında bilinenin aksine ciddi ağrı olmaz. 3 saat sonra sıvı gıdalara başlanabilir. Göz altlarında az miktarda şişlik ve morluk oluşur ve 3 gün hafifçe artma eğilimi gösterir 4 günden sonra bunlar gerilemeye başlar.

Hastamız 7. gün burun sırtındaki alçının alınmasının ardından işine dönebilir. Aynı gün dikişler de alınır. Dikiş izi kalmamaktadır. 14. gün 2. kontrol yapılır.

Burun Estetiği Neden Yaptırılır?

  • Kozmetik amaçlı
  • Sağlık sorunları
  • Kemerli yapı
  • Nefes almada yaşanan sorunlar

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik cerrahi alanında en yaygın uygulanan ameliyatlardan biri olan Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı; hastanın nefes almasını iyileştiren, burun şeklini düzelten bir uygulamadır.

Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır.

Burun; yüzün ortasında bulunan ve işlevsel olarak hava pasajını sağlayan, en önemli organlardan biridir. Estetik burun operasyonlarında; ameliyat sırasında bu unsura dikkat etmek oldukça önemlidir.

Eğer burun içinde işlevini yerine getiremeyen yapılar mevcut ise iyileştirilmeli ve hastanın nefes alma kalitesi yükseltilmelidir. Bunun dışında operasyonun başarı oranları hastanın cilt özelliklerine göre de değişmektedir.

Derinin kalın ya da ince olması durumunda uzman, yöntemlerini bu deri özelliklerine göre belirlemelidir. Bunun dışında kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travmalar gibi durumların da iyileşmesi bu operasyon ile sağlanabilir.

Burun estetiği operasyonlarında kemik ve kıkırdak dokularını; deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını yeniden şekillendirme operasyonudur. Hastanın burun deliklerinden içeriye kesiler yapılır. Hastanın cildinde herhangi bir kesi izi kalmaz. 

Rinoplasti Kimler için Uygundur?

Hasta 18 yaşını doldurmuş ise, kemik gelişimi tamamlanmış ise ve ameliyata engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu yoksa, Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için uygun bir aday olmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için başarı oranını belirleyen en önemli husus; estetik burun ameliyatından önce hasta seçiminin doğru olmasıdır.

Hastanın neden burun ameliyatı olmak istediğini bilmesi, ameliyattan beklentilerini gerçekçi tutması gerektiğini bilmesi ve doktoru ile sağlıklı bir iletişim kurabilmesi gerekmektedir.

Ameliyattan önce hastaya burnu ile ilgili yapılabilecekler aşama aşama oldukça detaylı şekilde anlatılır. Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatından sonra hastayı neler beklediği ve burnun ameliyattan sonraki şekli bilgisayar ortamında gösterilir. Ardından ameliyat hazırlığı başlar.

rinoplasti ameliyatlari

Bu aşamada ameliyat, hastanın ve burnun durumuna göre genellikle genel ya da bazı durumlarda lokal anestezi altında yapılabilir. Bu operasyon yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı ardından burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel uygulanır.

Az miktarda göz etrafında şişlik ve morluk meydana gelebilir. Bu durum normal ve beklenen bir durumdur. Morluklar iki günden sonra kendiliğinden geçmeye başlar. Hasta kısa sürede hayatına geri dönebilir. Şişlikler ise bir ay içinde gerilemeye başlar.

Ancak bu gerileme, burnun yapısına ve hastanın durumuna göre 1 yıl ile 1.5 yıl arasında sürmektedir. Burnun şekli tam olarak bu süre sonrasında oturmaktadır. Bu süre zarfında hasta sık sık kontrole çağırılır.

Burun Estetiği (Rinoplasti), mutlaka bu alanda deneyimli, vizyon sahibi ve profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Üst düzey teknikleri bilen estetik cerrahlar tarafından uygulanan estetik operasyonlarda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Aksi halde hasta ikinci bir ameliyat ihtiyaç duyabilir. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı sonrasında gözlerin altında ve burun kökünde az miktarda şişlik ve morluk olması doğaldır. Artık özel anestezi tekniklerinin ve lokal anesteziklerin ameliyat sırasında doğru uygulanması sayesinde ameliyattan çıkarken çok az şişlik ve morlukla karşılaşıyoruz.

Bu bölgelerdeki şişlik ve morluk ameliyat sonrası 2-3 gün artma eğilimi gösterir ve çok rahatsız edici olmaz, 4. günden itibaren bunlar azalmaya başlar ve 7-10. günde morluklar, şişlikler ise 10-14. günde yok olur.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti (Burun Ameliyatı) Nedir?
Rinoplasti Ağrılı Bir İşlem midir?
Rinoplasti Hazırlık Sürecinde Hastanın Görevleri Nelerdir?
Rinoplasti Sonrası Hasta Nasıl Hareket Etmelidir?
Burundaki Kemik Eğriliği Ameliyatsız Giderilebilir mi?
Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?
Revizyon Burun Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?
Revizyon Burun Estetiği ile Neler Yapılabilir?
Revizyon Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?
Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?
Piezo Burun Estetiği Nedir?
Piezo Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?
Burunda Morluk Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?
Neden Piezo Burun Estetiği?
Septoplasti Nedir?
Septoplasti Kimlere Yapılır?
Septum Kaynaklı Burun Tıkanıklığı Neden Yaşanır?
Septoplasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
Septoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
Septoplasti Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalı?
Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tamponsuz Burun Estetiği Nedir?
Tamponsuz Rinoplastinin Diğer Ameliyatlardan Farkı Nedir?
Tamponsuz Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir?
Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
× WhatsApp