Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kimlere Yapılabilir?

burun-estetigi-rinoplasti-nedir-kimlere-yapilabilir

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği, tıbbi literatürde rinoplasti olarak geçmektedir. Burun iç ve dış yapısını değiştirmek için yapılan cerrahi bir operasyondur.

Burun şeklinden estetik olarak memnun olmayan kişilere, burundaki yaralanmalar sebebiyle deformite yaşayan kişilere ya da solunum problemlerine karşı burun estetiği operasyonu yapılmaktadır. Bazı hastalarda hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünüm açısından rinoplasti uygulanması gerekmektedir.

Burun Yapısı Neden Oluşur?

Burun üst bölümü kemikten ve alt bölümü kıkırdaktan meydana gelen, deri ile kaplı bir yapıya sahiptir. Solunum sistemi ve hayat kalitesi için oldukça önemlidir.

Burun Estetiği Fiyatı Nedir?

Burun estetiği maliyetlerini en çok etkileyen detayların başında doktorun deneyimi ve uzmanlık alanları gelmektedir. Burun estetiği fiyatlarını belirleyen bir diğer etken ise hastane seçimi, kullanılan malzeme ve uygulanacak teknik belirlemektedir.

burun-estetigi-rinoplasti-nedir-kimlere-yapilabilirr

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, işleminde şayet gerekliyse burun kemiği, kıkırdak dokusunu, deri tabakasını veya her üçünü birden yeniden düzenlenebilir. Burun estetiği işlemleri sırasında, rinoplasti cerrahı bireyin yüzünün diğer özelliklerini, burundaki cildi ve kişinin beklentilerini de dikkate alır. Burun ameliyatı için uygun olan hastalar için özel bir tedavi planı oluşturulur.

 

 

Burun ameliyatı açık ya da kapalı yöntemle uygulanabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına burun yapısına göre karar verilmektedir. Bu aşamada burun fotoğrafları çekilecek, hastaya ameliyattan sonra bekleyebileceği burun yapısı bilgisayar ortamında gösterilecektir.

Ameliyat süresi, kişinin burun yapısına ve sorunlarına göre değişmekle beraber 2 saat ile 9 saat arasında değişebilir. İşlem sırasında yapılacak olan cerrahi müdahaleler her hasta için farklı olduğundan belirli bir saat iletmek söz konusu değildir.

Ameliyattan bir gün sonra hasta taburcu olmaktadır. Bir hafta içerisinde kişi günlük hayatına geri dönebilir.

Burun Estetiği Riskleri Nelerdir?

Burun ameliyatı, cerrahi bir işlemdir. Bundan dolayı da riskleri bulunur. Özellikle hastaya uygun olmayan işlemlerin yapılması, tecrübe konusunda yetersizlik gibi konulardan dolayı risk faktörleri büyüyebilir. Bu riskler kişiye özgü de olabilir.

Bundan dolayı doktor tarafından gerekli muayeneler yapılarak kişiye riskler hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Burun estetiği planlama aşamasına geçmeden önce doktor ile rinoplasti isteyen hasta detaylı şekilde görüşme sağlar.

Bu görüşme sırasında hastanın tüm tıbbi geçmişi değerlendirilir. Hastanın ameliyattan beklentileri konuşulur ve kişinin yüz yapısına en uygun burun şekline karar verilir. Bu süreçte doktor kan testleri ve laboratuvar testleri de dahil olmak üzere tam bir fiziksel tetkik yapmaktadır.

Burun iç ve dış yapısı ile ilgili tüm sorunlar detaylandırılır. Bu sayede burun yapısında nelerin değişeceği, hangi sorunların düzeleceği gibi tüm detaylar belirlenir.

× WhatsApp