Ağrısız Burun Estetiği Ameliyatı

Ağrısız Burun Estetiği Ameliyatı

Son yıllarda yaptığımız burun ameliyatlarında çok az ağrı ile karşılaşıyoruz. Ağrısız burun estetiği için önemli etken kişinin kendini bu ameliyata hazırlaması, karşılaşabileceği problemleri doktoru ile tartışarak tüm endişelerini gidermesidir.

Ameliyatta uyguladığımız anestezi tekniği, yaptığımız lokal anestezik ilaçlar ve minimal travma ile çalışma tekniği sayesinde artık daha az ağrılı operasyonlar gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız sadece ameliyat günü ve hafif ağrıları oluşmadan önlemek için ertesi gün hafif ağrı kesiciler kullanıyor. Sonraki günlerde genelde bu ilaçlara ihtiyaç kalmıyor.

Burun estetiği ameliyatı; estetik ameliyatlar arasında en titizlikle yapılması gereken ameliyatlardan biridir. Deneyim, uzmanlık ve özen isteyen bu ameliyatta; burnun yüzün tam ortasında olması sebebiyle küçük asimetriler bile ciddi sorunlara yol açabilir.

Yalnızca estetik açıdan değil; nefes alıp vermek gibi hayati işlevi olan burun için bu gibi sorunlar da söz konusu ise düzeltilmelidir. Burun estetiği ameliyatları için ise birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden günümüzde en yaygın şekilde uygulananı ise ağrısız burun estetiği ameliyatı olarak karşımıza çıkar.

Ağrısız Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Muayene

Burun ameliyatı, “burun küçültme ameliyatı” demek değildir. Öncelikli olarak, bu konuda alanında uzman biri ile çalışmak gerektiği unutulmamalıdır. Kişinin yüzüne en uyumlu ve doğal duracak, nefes alma ve estetik ile ilgili sorunlarını ortadan kaldıracak bir ameliyat yapılmalıdır. Burun estetiğinde yapılacak olan işlemler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Dolayısıyla da ağrısız burun estetiği ameliyatından önce kişinin yüzüne en çok yakışacak burnun nasıl olduğunu tespit etmek oldukça önem teşkil eder. Hasta doğru bir şekilde beklentilerini anlatmalı, doktor ise yapılacak olan müdahaleleri ve beklenebilecek sonuçları eksiksiz şekilde hastaya anlatmalıdır.

Burun estetiği günümüzde oldukça farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir. Kişi için en ideal burun estetiği yöntemi tespit edilmelidir. Ancak bilinmesi gereken en önemli unsur; günümüzde hemen hemen hiçbir burun estetiği işlemi ciddi ağrılara ya da sıkıntılara sebep olmamaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen ameliyat yöntemleri sayesinde kısa sürede iyileşme sağlanmakta ve morluk, ağrı gibi sorunların yaşanma riski azalmaktadır. 

Başarılı Bir Ağrısız Burun Estetiği Ameliyatı

Öncelikli olarak başarılı bir ağrısız burun estetiği ameliyatı gerçekleştirebilmek için kişinin yüzüne en uygun ve en uyumlu burnu planlamak gerekmektedir.

Operasyon sırasında burnun küçültülmesi, daraltılması ya da büyütülmesi gibi ihtiyaçlar önceden ve sağlıklı şekilde analiz edilerek planlanmalıdır. Nefes alma sorunları ve estetik sorunlar bu aşamada dikkatli şekilde analiz edilmeli ve anlaşılmalıdır. 

Bunun dışında öncelikli unsurun, sağlıklı nefes alıp verebilen, fonksiyonel bir burnun amaç olduğu unutulmamalıdır. Buruna estetik şekilde biçim verilirken, nefes alma fonksiyonu mutlaka korunmalıdır.

Burun tıkanıklığı yaşayan hastalar için fonksiyonel girişimlerle bu şikayetin tedavi edilmesi başarılı bir burun ameliyatı için esastır. 

Ağrısız burun ameliyatlarında tamponsuz şekilde kısa sürede iyileşme söz konusudur. Genel olarak iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilse de diğer ameliyat türlerine göre oldukça kısa sürede iyileşme söz konusu olacaktır.

Burun ameliyatı sırasında uzman hassas çalışarak dokular üzerinde fazla tahribat oluşturmamalı, kanamanın az olmasını sağlamalıdır. Bu sayede hastanın şişlik ve morlukların asgari seviyelerde kalmasını sağlar. Eğer morluklar oluşmuş ise, genellikle 4-5 günde geçmekte; burun üzerine konulan plastik bandaj 7. gün çıkartılmaktadır.

Hastalar genellikle 8-9 gün içinde işlerine ve sosyal hayatlarına rahatlıkla geri dönebilir. Genel olarak ameliyattan sonra herhangi bir ağrı ya da acı şikayeti söz konusu olmaz. Bu gibi durumlarda basit ağrı kesiciler ile durum kontrol altına alınabilir.

Burun içine tampon konulmayan ameliyatlar sonrası hastalar operasyondan hemen sonra dahi önemli bir burun tıkanıklığı yaşamamaktadır.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti (Burun Ameliyatı) Nedir?
Rinoplasti Ağrılı Bir İşlem midir?
Rinoplasti Hazırlık Sürecinde Hastanın Görevleri Nelerdir?
Rinoplasti Sonrası Hasta Nasıl Hareket Edilmelidir?
Burundaki Kemik Eğriliği Ameliyatsız Giderilebilir mi?
Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?
Revizyon Burun Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?
Revizyon Burun Estetiği ile Neler Yapılabilir?
Revizyon Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?
Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?
Piezo Burun Estetiği Nedir?
Piezo Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?
Burunda Morluk Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?
Neden Piezo Burun Estetiği?
Septoplasti Nedir?
Septoplasti Kimlere Yapılır?
Septum Kaynaklı Burun Tıkanıklığı Neden Yaşanır?
Septoplasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
Septoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
Septoplasti Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalı?
Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tamponsuz Burun Estetiği Nedir?
Tamponsuz Rinoplastinin Diğer Ameliyatlardan Farkı Nedir?
Tamponsuz Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir?
Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
× WhatsApp