Yapısal Rinoplasti Tekniği Nedir?

yapisal-rinoplasti-tekniği-nedir

Yapısal Rinoplasti Tekniği Nedir?

Yapısal rinoplasti , burun derisinin altında yeni bir yapı inşa etmek manasına gelmektedir. Yapısal rinoplasti tekniği ile öncelikli olarak burnun anatomik yapısı yeniden inşa edilerek, hatalı yerler düzeltilir.

Burun ameliyatında birçok farklı teknik, yöntem ve uygulama süreçleri vardır. Bu tekniklerin hepsinden başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak bu tekniklerin doğru burun yapısına, doğru hastaya, doğru deneyime sahip doktor tarafından uygulanması gerekir.

Genel olarak burun ameliyatlarının tamamında burnu açmak ve yeniden şekillendirmek, burun yapısının zayıflamasına ve burun yapısının daha dirençsiz hale gelmesine sebep olur. Bu zayıflığı yeniden güçlendirebilecek işlemler yalnızca deneyime sahip olan cerrahlar tarafından uygulanır.

Yapısal rinoplasti en basit tanımıyla, özellikle 1990’ların sonunda, 2000’li yılların başında uygulanmaya başlanan bir işlemdir. Burun bir yapı olarak ele alınır, bu burun yapısını taşıyan mekanizmalar incelmeden ya da tahrip edilmeden güçlendirme amacıyla tekrar inşa edilmektedir. Revizyon burun operasyonları genellikle yapısal rinoplasti yöntemi ile uygulanmaktadır.

yapisal-rinoplasti-tekniği-nedr

Yapısal Rinoplasti Nasıl Uygulanır?

  • Yapısal rinoplasti genel olarak açık teknikte rinoplasti yöntemi ile uygulanır.
  • Burundaki problemler tespit edildikten sonra burun içi işlemler titizlikle ölçülür ve planlanır.
  • Yapısal rinoplasti işleminde detaylar çok daha fazladır. Bundan dolayı da ameliyat, klasik operasyonlara kıyasla daha uzun sürer.
  • Yapısal rinoplasti şablon bir operasyon değildir. Bundan dolayı da farklı burunlarda, farklı bireylerde, hatta komplike durumlarda uygulanması mümkündür.

Yapısal Rinoplasti için Başarı Oranı Nedir?

Yapısal rinoplasti, ilk ameliyatı başarısız olmuş burunlar için uygulanmaktadır. Bundan dolayı da ameliyatın başarı oranı ikinci operasyonu gerçekleştiren doktorun deneyimi, yetenekleri, bilgisi ve profesyonelliği ile beraber ilk ameliyatın başarısızlığı ile doğru oranlıdır.

Burun iç yapısının zayıflıkları yapısal rinoplasti tekniği ile tespit edilir. Ardından bu zayıflıkların güçlendirilmesi için destek inşa edilir. Burun ucu düşmüşse, burunda nefes alma sorunları varsa, burun kanatları burun yapısından uzaklaşmışsa bu yapılar güçlendirilir.

Hasta, yapısal rinoplasti ardından çok daha güzel bir estetik görünüme kavuşarak, hayat kalitelerinin artmasıyla kendine güvenini yeniden kazanır. Yapısal rinoplasti, doğru doktor tarafından uygulandığında başarı oranları yüksek bir operasyondur. Ancak başarı oranları doktordan doktora göre değişmektedir.

× WhatsApp