Barbaros Mahallesi, Ak Zambak Sokak, UpHill Tower, B Kule, Kat 13, Daire 74, Ataşehir - İstanbul
Menü

Sinüzit Nedir? Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir ?

Anasayfa / Sinüzit Nedir? Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir ?

Sinüzit Nedir ve Neden Olur?

 

Burun tıkanıklığı, burundan yada genizden iltihaplı akıntı baş ve yüzde dolgunluk, bazen baş ağrısı, ağız kokusu, burun kanaması gibi belirtilerle seyreden toplumda çok sık görülen önemli bir sağlık problemidir. Bakteriler virüsler ve mantarlara bağlı olarak oluşan, burun ve sinüs denilen burun içindeki havalı boşlukları iltihaplarıdır. Kabaca dört formu mevcuttur. Hastalığın hangi forma girdiğinin tespit edilmesi tedavi açısından da önemlidir. Akut denilen formda gribal enfeksiyon sonrası, bu enfeksiyonun geçmemesi, uzaması ve olaya yeni mikropları eklenmesi ile oluşur. Bir ay içinde düzelebilen sinüzitlerdir. Subakut denilen form daha uzun sürer, 1-3 ay süresince devam eder. Olay 3 ayı geçiyorsa kronik olarak adlandırır. Bazen kısa sürerek 1 ay içinde düzelen akut ataklar 6 ayda 4 kez, yılda ise 6 kereden fazla tekrarlar. Bu da rekürren (tekrarlayıcı) sinüzit olarak sınıflandırılır.

 

Sinüzitler Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Günümüzde sinüzitlerin tedavisinin medikal yani ilaçla yapılabileceği kabul edilir. Ancak bu tedavi uzun sürelidir ve yoğun ilaç kullanımı gerektirebilir. Bu yoğun tedaviye rağmen düzeltilemeyen, hastalığın düzelmesini engelleyen yapısal bir darlığı olan, hastalığa bağlı polipler (etler) oluşmuş yada hastalığın gözlere, beyin zarına beyne yayılması durumlarında cerrahi uygulanır.

Yeni ve modern sinüzit cerrahisi endoskop denilen ucuna kameralar bağlanmış, görüntüyü kameraya ileten ve cerrahi alana ulaşan ince çubuklarla yapılır. Sinüs bölgelerin anatomisinin çok karışık ve değişken olması, beyin, göz, göz siniri ve şah damarına komşu olması nedeni ile tam ve eksiksiz cerrahi için yoğun tecrübe ve dikkat gerekir. Cerrahi genel yada lokal anestezi ile uygulanır sonrasında kanama görülebilmesine rağmen çok sık rastlanmaz, tampon uygulanmaz ve hemen hemen hiç ağrı olmaz. Cerrahi sonrasında yoğun takip gerekir ve buruna uygulanan sprey formunda ilaçlar önerdiğimiz süreler boyunca kullanılırsa nüksler nadir görülür. Hasta açısından zahmetsiz denilebilecek bu cerrahi sonunda 7 gün sonra günlük aktivitelere dönülebilir.

SEPTOPLASTİ
RİNOPLASTİ
SEPTORİNOPLASTİ
BURUN ESTETİĞİ
Alt Çizgi
için uygun aday mısınız?
Online konsültasyon testini doldurun
cevabı istediğiniz şekilde
size gelsin
TESTE BAŞLA
Whatsapp