Barbaros Mahallesi, Ak Zambak Sokak, UpHill Tower, B Kule, Kat 13, Daire 74, Ataşehir - İstanbul
Menü

Kulak Cerrahisi ile Orta Kulak ve Kulak Zarı Onarımı

Anasayfa / Kulak Cerrahisi ile Orta Kulak ve Kulak Zarı Onarımı

Kulak Cerrahisi, Orta Kulak ve Kulak Zarı Onarımı

 

Kulak cerrahisi, kulak zarı delikleri ve orta kulağın iltihap oluşturmasında uygulanır. Amaç, orta kulaktaki enfeksiyonu temizlemek ve buna bağlı olarak oluşmuş orta kulak hasarlarını onarmak, sonrasında kulak zarını yenilemektir. Kulak zarındaki delikler çeşitli düzeylerde işitme kayıplarına yol açar. Bu delikler kulakta akıntılara yol açıyorsa ve işitme ileri düzeyde etkilenmemişse yalnızca takip edilebilir. Ancak kulak zarının  hasarlı olması işitme kaybının yanı sıra sürekli olarak enfeksiyona açık bir ortam sağlar  kulak sudan korunmalı, denizde ve banyoda su kaçırılmamalıdır. Bu durum hayat kalitesini düşürür.

Günümüzün modern şartlarında kolayca kapatılabileceğinden operasyon tercih edilir daha ciddi orta kulak hastalıklarında,enfeksiyon,sürekli akıntıya yol açar .Kulak arkasındaki mastoid denilen kemiğe yayılabilir, kulak zarında daha tehlikeli bölgeler olarak düşünülen üst ve arka kısımda deliklere ve çökmelere yol açar. Bu durumlar sürekli ciddi bir enfeksiyona yol açtığı gibi işitme daha kötü etkilenir. Enfeksiyonun en ciddi formu  kolesteatom denilen sürekli yayılan ve etrafındaki  kemikleri eriten türdür. Komplikasyon olarak adlandırılan, beyin zarı iltahaplarına bu zar altında apseler, beyin apselerine, kalıcı ve derin işitme kayıplarına, ciddi baş dönmelerine ve yüz felcine yol açabilir. Bu durumlarda cerrahi düşünülür ve hatta kaçınılımazdır. Kulak ameliyatları hastalığın ciddiyetine göre, yalnızca kulak zarı onarımı (miringoplasti) kulak zarı ve orta kulak onarımı (timpanoplasti) kulak zarı onarımı, orta kulak ve kemikciklerin onarımı (timpanoplasti kemikcik  zinciri onarımı) bunlar ek olarak mastoid kemikteki  enfeksiyona yönelik cerrahiler (timpanomastoidektomi, modifiye radikal ve radikal mastoidektomi) olarak adlandırılabilir.

Kulak zarı onarımında hastanın  kendi dokularından yararlanılır. Kasları çevreleyen zar genelde kullanılan dokudur daha sağlam ve çökmeyen  zar istiyorsa kıkırdak ve kıkırdak zarı kullanılır. Kemikciklerin onarımında özel macun kıvamında bir yapıştırıcı (kemik çimetosu) kıkırdak, hastanın kendi kemikcikleri yada özel maddelerden yapılmış  protezler tercih edilir. Kulak zarı onarımlarının %80-85 oranda başarılı olur işitmenin düzelmesi enfeksiyonun yaygınlığına bağlı değişmekle birlikte %50-70 başarıya ulaşır. İltahap ve kolesteotom  %10-20 oranında tekrar edebilir tekrarlamalar ilk cerrahide doğru tanı geniş cerrahi dikkatli ve tecrübeli bir cerrahi ile daha da düşük düzeyde tutulabilir.

Kulak cerrahisi önemli ve tehlikeli dokulara yakın bir bölgede çalışılması sebebi ile yoğun dikkat ve ciddi tecrübe gerektirir.  Ancak şaşırtıcı derecede hasta açısından kolay atlatılacak ciddi ağrı yaratmayan, türüne göre hastanın açısından kolay 3 ile 7 gün içinde işine dönebileceği zahmetsiz  bir ameliyattır. Hem lokal hemde genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonun türüne göre 1 ile 3 saat arasında sürer  kulak kanalı içinden  formlarında kesi olmaz, diğer durumlarda kulak arkasında 5 cm’lik kesi yapılır ki bu kesi sonrasında fark edilebilir iz bırakmaz ve ciddi ağrı yapmaz. Bu cerrahide ciddi kanamalar ile karşılaşılmaz. Çok ileri düzeydeki ve mastoid kemiği temizlemek gerektiren iltahap ve kolesteatomlarda, beyin zarını zedeleme, kalıcı işitme kaybı ve yüz felci oluşturma riski vardır. Ancak tecrübeli cerrahların elinde bunların oranı çok çok düşüktür.

Bu cerrahileri uyguladığımız hastaların çoğunun problemlerini düzeltebilmekteyiz. Gelecekte ciddi  sağlık sorunlarına yol açacak enfeksiyonlarını temizleyip, akmayan, problem çıkarmayan kulaklara sahip olmalarını sağladığımız ve konforlu bir ameliyat süreci yaşadıklarından çoğu hastamız bu cerrahiden memnundur.

SEPTOPLASTİ
RİNOPLASTİ
SEPTORİNOPLASTİ
BURUN ESTETİĞİ
Alt Çizgi
için uygun aday mısınız?
Online konsültasyon testini doldurun
cevabı istediğiniz şekilde
size gelsin
TESTE BAŞLA
Whatsapp