septoplasti-hakkinda-her-sey

Septoplasti Hakkında Her Şey

Septoplasti, burun orta bölmesi eğriliğinin düzeltilmesi ameliyatıdır. Bu eğrilik burun tıkanıklığına yol açar. Burun tıkanıklığı, hayat kalitesinin düşmesine ve kronik yorgunluğa yol açmaktadır.

Septum deviasyonu adı verilen bu sağlık sorunu da burun yapısında eğriliğe ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir problemdir. Septum deviasyonu sinüzit oluşumuna, burun kanamalarına ve bazen baş ağrılarına da sebep olabilir. Bu sorunun düzeltilmesi için gerekli tedavi yöntemi ise septoplasti ameliyatı olmaktadır.

Septoplasti Nedir?

Septoplasti,  yani burun eğriliği ameliyatı burun içindeki eğriliklerin giderilmesi için uygulanan bir operasyondur. Her burun eğriliği için operasyon gerekli değildir.

Ancak bazı durumlarda nefes alma sorunları, horlama, uyku problemleri gibi sağlık sorunları söz konusu olduğunda ameliyat bir ihtiyaç halini alacaktır. Burun eğriliği çoğunlukla dışarıdan da fark edilir, bazı vakalarda eğrilik yalnızca burun için yapısında olabilir.

Sadece içeride eğrilik var ve burun şeklinde bir değişiklik istenmiyorsa tek başına septoplasti uygulanması gerekebilir. Ancak hem içeride nefes almaya engel olan bir durum mevcut hem de burun şeklinden memnuniyetsizlik varsa rinoplasti ve septoplasti birlikte uygulanır.

Burun Eğriliği Neden Olur?

Burun iç yapısında, burnu iki ayrı bölüme ayıran septum adı verilen bir perde bulunmaktadır. Bu yapı; kıkırdak ve kemikten oluşmaktadır. Beş ayrı bölgeye ayrılan septum, eğrilik durumlarında ciddi sorunlara yol açmakta ve özellikle nefes almanın zorlaşmasına yol açmaktadır.

Bu durum daha kişi doğmadan anne karnında iken oluşabilir ya da  hayatın daha sonraki dönemlerinde burna gelen darbelerle ortaya çıkabilir. Bu hastalığa burun etlerindeki büyümeler de eşlik edebilir.

septoplasti-hakknda-her-sey

Septum Kaynaklı Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının en yaygın sebepleri septumun şekil bozukluğu ve eğrilikleri olmaktadır. İdeal septum biçimi düz ve incedir. Fakat doğuştan ya da sonradan meydana gelen sebeplerle septum şekli bozulabilir.

Septum bozuklukları nefes alma sorunlarına yol açmaktadır. Aynı zamanda estetik anlamda görüntü bozukluklarına da sebep olur. Septoplasti bu sorunların giderilmesi için uygulanan bir operasyondur.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Burun Eğriliği Ameliyatı olarak bilinen Septoplasti, septumun şekil bozukluğunun onarılmasını içeren bir operasyondur. Kişi anestezi  altında iken burnun içindeki bozukluklar düzeltilir.

Bu işlem sırasında septumun bir yüzüne kesi uygulanır. Cerrah; açtığı kesi yerinden septumun tıkanıklığa yol açan kısmını düzeltir. Operasyon hastanın durumuna göre farklı teknikler ile uygulanabilmektedir. Bazı uygulama yöntemlerinde tıkanıklık olan alanın çıkarılması gerekebilir.

× WhatsApp