Rinoplasti Sonrası Süreç Nasıldır?

Rinoplasti Sonrası Süreç Nasıldır?

Burun estetiği, burun şekil yapısını ve nefes alma sorunlarını iyileştiren bir estetik operasyondur. Sağlık ve görünüm açısından gerekli olduğu zaman uygulanan rinoplasti, yüzün ortasına uygulanan bir operasyon olduğu için kişileri endişelendirebilmektedir.

Günümüzde rinoplasti ve diğer estetik operasyonlar oldukça kolay şekilde uygulanmaktadır. Hastanın iyileşme süreci kısalmakta ve günlük hayatına daha hızlı dönüş yapabilmektedir. Doktor, aksini iletmemişse ameliyattan 48 saat sonra duş almakta sakınca yoktur.

Suyun çok sıcak olmamasına, ılık ya da ılıktan biraz daha soğuk olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Sabun ve şampuan kullanılması herhangi bir sakınca teşkil etmez. Burun ateline de su değebilir ancak çok ıslanmamasına özen gösterilmelidir.

Burun estetiğinden sonraki 6-8 hafta süresince, burun deliklerinden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelmesi normal kabul edilir. Bu durumu geçirmek için ekstra önlem almaya gerek yoktur. Doktor önerisi ile sadece krem ve sprey kullanmak yeterli olacaktır.

Burun estetiği sonrası neler yaşanır?

Burun ameliyatı tamamlandıktan sonra hasta hala anestezi etkisi altında olur. Hastanın uyandırılması ve kendine gelmesi ardından odasına alınır ve buz kompressi yapılır. Hasta, ameliyatın uygulandığı ilk gün hastanede kalmalıdır. Olası durumlarda hastaya müdahale yapılabilir.

rinoplasti-sonrasi-surec-nasildirr

Ağrı ve şişlikler:

Burun ameliyatından sonraki bir hafta sonra ağrılar ve şişlikler meydana gelebilir. Bu ağrılar normal kabul edilir. Doktorunuz uygun görürse çeşitli ağrı kesiciler verecektir.

İlaç kullanım süreci:

Operasyondan sonra doktor tarafından önerilen ve reçete ettiği şekilde, düzenli olarak bir hafta boyunca ilaç kullanmanız gerekir.

Bu ilaçlar ağrıların azaltılması için ağrı kesici, enfeksiyonun önlenmesi için antibiyotik ve gerekli durumlarda alerjinin engellenmesi için ilaç çeşitleridir.

Kontrol süreci:

Burun estetiği operasyonu ardından hastaların burunlarına hava alan ateller ve koruyucu bant uygulanmaktadır. Atellerin ve bandın çıkarılması adına hastaların bir hafta sonra doktorunu ziyaret etmesi gerekir.

Daha sonra kontrol sürelerine doktor tarafından karar verilir. Bu operasyon ardından hastaların iyileşme süreci hastadan hastaya göre değişmektedir.

6 ay boyunca ayda bir defa olmak üzere doktor kontrolleri uygulanır. İyileşme döneminin hızlı olması ve burunda herhangi bir komplikasyon meydana gelmemesi için doktor kontrollerine mutlaka gidilmesi gerekmektedir.

 

× WhatsApp