Rinoplasti Sonrası Ödemler Ne Zaman Geçer?

rinoplasti-ameliyatlarinda-yas-siniri-var-midir

Rinoplasti Sonrası Ödemler Ne Zaman Geçer?

Rinoplasti operasyonu günümüzde en popüler estetik operasyon olmakla birlikte, hastaların beklentilerinin farklı olduğu ve iyileşme sürecinin değişkenlik gösterdiği bir operasyondur.

Herkesin bağışıklık sistemi, ödemlerin inmesi, morlukların geçmesi gibi tüm özellikleri birbirinden farklıdır. Rinoplasti operasyonlarının hedefi, estetik ve doğallığı bir arada verirken aynı zamanda nefes alabilen, fonksiyonel bir burun yapısı oluşturmaktır.

Burun fonksiyonları mutlaka muhafaza edilmelidir. Özellikle burun yapısı, bir ömür boyu hastanın memnun olacağı biçimde forma sokulmalıdır.

Burun ameliyatından sonra göz altlarında şişlik ve morluk meydana gelmesi beklenir. Ancak bu morluk ve şişlik ameliyatın özelliklerine göre değişmektedir. Genel olarak, 1 hafta on gün sonra morluklar kendiliğinden geçer.

Ancak ödem ve şişliklerin daha uzun süreçte geçmektedir. Şişliklerin ilk 2 ayda görünen tarafı iner. Ancak burun yapısının tamamen iyileşmesi ve ödemlerin geçmesi 2 seneyi bulacaktır. Hastalar ağrı konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

rinoplastiden-sonra-odemler-ne-zaman-gecerr

Ödem Neden Olur?

Burun derisi ve kıkırdaklar hassas bir yapıdadır. Bundan dolayı şişlik görülmesi normaldir. Aynı zamanda iyileşme sürecinin bir parçası olarak ödem de görülmektedir. Burun içinde oluşan ödemler 6 ay içinde geçerken tüm burundaki şişliklerin inmesi 1 yıla kadar devam edebilmektedir.

RinoplasTiden Sonra Ödem Geçer mi?

Burun ameliyatının ardından burun ödemi, kendiliğinden gelişen fizyolojik ve doğal bir tepkidir. Vücudun geneli bir travma söz konusu olduğunda ödem problemini doğal olarak yaşar.

Bunu iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Rinoplasti operasyonu ardından meydana gelen burun ödeminde ise, belirginlik hakim olduğu gibi, iyileşmeyi geciktirecek bir etkiye yol açar.

Burundaki her alanda ödemin oluşması ve ödemin iyileşmesi farklı dönemlerde meydana gelir. İlk olarak oluşan ödem yukarıdan aşağıya doğru iner ve zamanla ortadan kalkar. Burun derisi kalın olan kişilerde meydana gelen ödem problemleri daha geç iyileşmektedir, cilt yapısı ince olan kişilerde ise daha erken ödemlerde iyileşme görülür.

Ödemin iyileşmesi operasyondan sonraki 6-7 ay içinde % 80-90 oranında gerçekleşir. Bundan dolayı da hastaların cilt yapısı ve kalınlığı ameliyattan önce mutlaka değerlendirilmelidir.

× WhatsApp