Rinoplasti Sonrası Nefes Alma Sorunları

nefes-mii-estetik-mi

Rinoplasti Sonrası Nefes Alma Sorunları

Rinoplasti sonrası nefes alma sorunları en sık görülen problemlerin başında gelmektedir.

Özellikle burun tıkanıklığı ya da burundan nefes alamama problemleri gibi sorunlar ameliyat olan kişinin hayat kalitesini ve psikolojisini de etkileyen konuların başında gelmektedir. Burun tıkanıklığı, rinoplasti ameliyatından sonra doğal olarak görülen bir belirtidir.

Burun içindeki kurumuş kan ve yara kabukları gibi dış etkenlerin temizlenmesi zaman almaktadır. Bundan dolayı da iyileşme süreci devam ettikçe burun tıkanıklığı da azalmaya ve nihayetinde geçmeye başlayacaktır.

rinoplasti-sonrasi-nefes-alma-sorunlarii

Burun Ameliyatından Sonra Nefes Alma Sorunları Ne Zaman Dikkate Alınmalı?

Burun ameliyatından sonra 6 ay içerisinde nefes alma sürecinin işlevsel şekilde devam etmesi gerekir. Burun ameliyatında başarı yalnızca burun şekli değildir. Burnun rahat nefes alması da ameliyatın başarı kıstasıdır.

Burnun yapısı, yüz güzelliğini belirler. Öte yandan; toplumda kişinin beğenilmesini, kendine olan güvenini de belirler. Ancak bunların yanında burun, solunum yapmayı sağlar.

Enerjik olmanız, sağlıklı olmanız, doğru nefes almanız ile doğru orantılıdır. Burundan aldığınız hava burnun içinde bulunan yapıları kaplayan mukoza örtüsü tarafından ısıtılmaktadır. Bu sayede burun içerisini, nemlendirilir ve temizlenir.

Bu filtrelenmiş solunum havası, ağız-diş sağlığı, boğaz, ses ve akciğerlerimizin sağlığı başta olmak üzere, dolaşım sistemi, uyku kalitesi, fiziksel enerji ve daha pek çok konu için oldukça önem taşımaktadır.

Rinoplastiden Sonra Nefes Alamamak

Rinoplasti aşamasında, burun çatısı daraltılabilir ya da çökebilir. Uygulamayı yapan doktorun deneyimi bu aşamada oldukça önemlidir. Öte yandan burun ameliyatı uygulamaların burun içerisindeki pasajlardan hava geçişini bozmayacak şekilde yapılması en önemli konulardan biridir.

Toplum arasında burun kemik-kıkırdak eğrilikleri olarak bilinen deviasyon düzeltildikten sonra nefes alma süreci iyileşmektedir. Aynı zamanda burun eti olarak bilinen konka adı verilen yapılar aynı ameliyat sırasında küçültülebilir.

Bu tip uygulamalar genel itibari ile Rinoplasti yapabilen her uzman tarafından uygulanır. Fakat bazı hastalarda ameliyat ve burun yapısı oldukça komplikedir. Bu gibi burun yapıları özel bir profesyonel alan gerektirir.

Deneyimi, eğitimi olan doktorlar tarafından operasyon uygulanmadığında nefes alma sorunları meydana gelebilir. Bu durumda 2. Burun ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

× WhatsApp