Rinoplasti Sonrası Burun Şekli Bozulur mu?

rinoplasti-estetik-br-islem-mi

Rinoplasti Sonrası Burun Şekli Bozulur mu?

Burun şekli bir ömür boyu kendini koruması durumu rinoplasti işleminde en önemli başarı kıstasıdır. Hem şekil olarak hem de işlev olarak hastanın herhangi bir sorun yaşamaması gerekmektedir.

Ancak hastalar zamanla burun yapısının değiştiğini düşünebilir. Burun estetiğinde başarı 3 kriterin gerçekleştirilmesi ile olur. İlk kriter, hastanın sağlıklı şekilde nefes alabilmesidir.

İkinci kriter ise burun şeklini hastanın beğenmesi ve benimsemesi, son kriter ise burun şeklinin hastanın yaşamı boyunca korunmasını sağlamasıdır. 3 kriter de aynı öneme sahiptir. Başarılı bir burun ameliyatı bu şekilde tanımlanır.

Burun ameliyatı ardından neden değişlikler oluyor?

Hastanın cilt yapısına göre iyileşme devam ettikçe burun şekli her geçen gün değişerek 1-2 sene sonra nihai şekline ulaşır. İyileşme dönemi ilerledikçe burun şekli de düzelir. Aynı zamanda tam tersine sorunlu bir burun söz konusu ise; burunda eğilme, düşme, çökme gibi sorunlar oluşacak ise bunlarda ilk aylarda belirti verir.

Eğer 12-15 ay (cilt yapısına göre değişir) süre geçmiş ise ve her şey yolunda ise ilerleyen yıllarda burunda değişiklik oluşması çoğunlukla beklenmez.  Bu durumda önlem almak için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek önem teşkil eder.

rinoplasti-sonrasi-burun-sekli-bozulur-muu
Hastanın yaptığı bir yanlıştan dolayı burun şekli değişir mi?

Burun ameliyatı olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu burun yapısına alınan travmalardır. Küçük el çarpmaları ya da el çarpmaları gibi hafif darbeler burun yapısında bozulmaya sebep olmaz.

Ancak buruna gelen sert darbeler (kapıya çarpma, darbe alma vb.) burnun şeklini bozulmasına sebep olabilir. İlk haftalarda duruş önerileri hakkında doktor yeterli bilgilendirmeyi yapacaktır. Genellikle 2 hafta boyunca yan yatmak tavsiye edilemez.

Hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği popüler bir operasyon olsa da bir cerrahi operasyondur. Bundan dolayı da ciddi bir işlemdir. Günümüzde rinoplasti ve diğer estetik operasyonlar oldukça kolay şekilde uygulanmaktadır.

Hastanın iyileşme süreci kısalmakta ve günlük hayatına daha hızlı dönüş yapabilmektedir. Hastaların ameliyat konusunda bilgi sahibi olması, gerçekçi beklentiler ile ameliyata girmesi ve doktor talimatlarını uygulaması oldukça önemlidir.

× WhatsApp