Rinoplasti Ameliyatlarında Yaş Sınırı Var mıdır?

rinoplasti-ameliyatlarinda-yas-siniri-var-midir

Rinoplasti Ameliyatlarında Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun ameliyatı, rinoplasti kişinin yüz güzelliği ve sağlıklı nefes alması için en kilit estetik operasyonların başında gelmektedir. Burnun yüz hatları arasında nasıl konumlandığı kişinin yüz ifadesini ve dolayısı ile tüm yüz güzelliğini belirlemektedir.

Bazı kişilerde burnun kaba ve istenmeyen görünümde olması yüzlerine sert, kaba ve kişilikleri ile uyumsuz bir ifade vermektedir. Burun görüntüsünden memnun olmayan kişiler de genellikle küçük yaşlardan itibaren burun ameliyatlarını araştırmaya başlar.

Özellikle yüz gelişimi tamamlanmamış, 18 yaş altındaki kişilerin burun ameliyatı için aceleci davranmaması önemlidir. Ancak önemli bir nefes alma sorunu mevcut ise kişi burun sebebiyle psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşıyorsa, bir uzmandan fikir alınması en sağlıklısı olacaktır.

Burun yapısı yaş ilerledikçe geliştiği için, acelesi olmayan sağlık durumlarında 18 yaşının beklenmesi idealdir. Ancak bu duruma doktorun karar vermesi en sağlıklısı olacaktır.

Özellikle doğuştan gelen deformasyonlar, kaza kaynaklı sorunlar ya da nefes sorunlarında ameliyat daha küçük yaşlardan itibaren yapılabilir. Yaşla ilgili ikinci bir önemli konu kişinin ameliyat süreci, sonuçları ve burnun yeni şekli konusunda sağlıklı karar verebilecek psikolojik olgunluğa erişmiş olmasıdır.

rinoplasti-ameliyatlarinda-yas-siniri-var-midr

Burun Ameliyatı 18 Yaşından Önce Yapılır mı?

Rinoplasti, sağlık durumlarının gerektirdiği koşullar neticesinde 18 yaşından önce de uygulanabilir. Ancak estetik kaygılarla ameliyat uygulanacak ise yüz kemik gelişiminin tamamlanması için 18 yaşın doldurulması beklenmelidir.

Ancak kişinin ciddi bir deformasyonu, şiddetli nefes alma sorunları ya da farklı fizyolojik sebepleri mevcut ise doktor onayı ve ailenin imzalı izni ile ameliyatın yapılması mümkündür. Ameliyat kapsamında kişinin psikolojik durumu ve ameliyat sorumluluğunu kaldırıp kaldırmayacağı da önemlidir.

Burun Estetiği Operasyonunda Üst Yaş Limit Kaçtır?

Burun estetiği için üst yaş limiti, kişinin sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Travmatik sebepler dolayısı ile ya da kişisel talepler neticesinde burun estetiği talep edilebilmektedir.

Bunun için kişinin sağlık durumu analiz edilerek ameliyata uygunluğu kontrol edilir.  Şayet hasta sağlık bakımından ameliyata girebilecek fizyolojik sağlık durumuna sahip ise, ameliyat sırasında risk oluşturabilecek büyük bir rahatsızlığı yoksa ameliyat uygulanmaktadır.

Ameliyatın uygulanabilmesi için bir diğer gerekli konu ise psikolojidir. Hasta psikolojisi iyileşme ve operasyon süreci için olumluysa burun ameliyatı için uygun bir aday olmaktadır.

× WhatsApp