Whatsapp

Otoskleroz Cerrahisi

Orta kulak kemiklerinin kireçlenmesinin düzeltilmesi otoskleroz cerrahisi ile mümkündür.

Orta kulak kireçlenmesi, sağlam kulak zarının arkasında oluşup orta kulaktaki küçük kemiklerin hareketini engelleyerek, her iki kulakta eşit düzeyde ya da birinde daha ileri düzeyde işitme kaybına yol açan bir hastalıktır. Tanısı sağlam kulak zarının görülmesi ve yapılan özel işitme testlerinde iletim tipi işitme kaybının gösterilmesi ile konulur. Kulak tomografisi tanıyı destekleyebilir. Ancak kesin tanı kulak zarının tıpkı bir otomobilin kaputunun açılıp motora bakılması gibi kaldırılıp orta kulak kemikçiklerinin gözlenmesi ve dokunularak hareketlerinin kontrol edilmesi ile konur, tabii ki bu aşamada aynı anda tedavisi de yapılır.

Tedavisi kemikçik zincir hareketlerinin olmadığı gözlendiğinde hastalığın  en çok tutuğu en küçük kemikçik olan kireçlenen stapesin (üzengi kemiği) üst kısımının çıkarıp  hareket etmeyen tabanına açılan deliğe yerleştirilen özel pistonun çengelinin  incusal (örs kemiği) geçirilmesidir. Sonra sağlam zar yerine yatırılır. Kulak yoluna 7-10 gün tampon konulur ve iyileşme beklenir. Cerrahinin doğru tanı konulmuş hastalarda başarısı çok yüksektir. Operasyon genel Ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Özel durumlarda tabana delik açmak için lazer kullanılabilir.

Hastamızın günlük hayatına dönmesi çok çabuk olmaktadır. Cerrahi sonrası ağrı çok az olmaktadır. Bazı hastalarımızda 1-2 gün süren baş dönmesi ve dengesizlik görülebilir. Otoskleroz cerrahisi kulak cerrahileri içinde en nazik ve dikkatli yapılması gereken, çok yoğun tecrübe gerektiren bir cerrahidir. Bunun nedeni ameliyatta %1 oranda oluşabilecek işitme kaybıdır ve tecrübeli cerrahların ellerinde bu oran daha düşüktür.