nefes-mi-estetik-mi

Nefes mi? Estetik mi?

Burun ameliyatı yalnızca görsel ihtiyaçlar sebebiyle uygulanan estetik bir işlem değildir. Aynı zamanda nefes alma sorunlarında uygulanan bir tedavi prosedürüdür.

Burun estetiği kapsamında hem nefes alma sorunları hem de estetik görüntüdeki sorunların giderilmesi mümkün olmaktadır. Ancak kişinin burun estetiği yaptırmasındaki esas hedef nefes alma sorunları ise bu noktada kulak, burun ve boğaz alanında ihtisas yapmış bir doktor ile estetik işlemleri görüşmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Burun ameliyatı kapsamında burun içindeki işlevsel sorunların onarılması estetik görüntünün düzeltilmesi için engel teşkil etmemektedir. Burun estetiği işlemi ile beraber burundan nefes almaya engel teşkil eden ve çoğunlukla burun eğriliğine sebep olan yapıların düzeltilmesi de sağlanır.

Septum deviasyonu adı verilen eğrilik sorunları doğuştan ya da sonradan meydana gelebilir. Bu durum yalnızca ameliyat ile düzeltilmektedir.

Burun Ameliyatı için Uygun Yaş Kaçtır?

Burun ameliyatı için yüz yapısının gelişmesi için 18 yaşın doldurulması beklenmelidir. Ancak ciddi ve acil durumlarda, doktor önerisi ile bu yaş öne çekilebilir. Fakat beklenebilecek bir operasyon ise en erken 18 yaşında yapılması gerekmektedir.

Üst yaş limiti ise hastanın sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Uygun yaş aralıkları için en doğru bilgilendirme, doktor tarafından hastanın genel sağlık durumu analiz edilerek tespit edilmektedir.

nefes-mii-estetik-mi

Burun Ameliyatından Önce Görüşme

Ameliyat öncesi görüşme, ameliyattan sonraki hasta memnuniyeti için oldukça önemlidir. Bu görüşme kapsamında hastanın şikayetleri ve beklentilerine göre operasyon planı yapılır.

Burun fotoğrafları çekilir ve ameliyat sonrası burun yapısı yaklaşık olarak hastaya bilgisayar üzerinden gösterilir. Bu görüşme kapsamında hastanın nefes alma durumları endoskopik şekilde detaylı olarak muayene edilir. Özellikle hastanın şikayetleri gerektiriyorsa sinüs filmleri çektirilmektedir.

Burun Ameliyatına Hazırlık Süreci

Ameliyattan önce sigara kullanımının bırakılması tavsiye edilir. Kadın hastaların regl döneminde olması ameliyata engel teşkil etmemektedir ancak hanımefendileri rahatsız edebilir bu yüzden planlama buna göre yapılabilir.

Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Ameliyattan önce mümkünse doktor talimatına göre, yaklaşık iki saat önce hastanede olunmalı. Burun ameliyatından önce doktor hastayı ziyaret ederek son bir kontrol yapmaktadır. Kontrolden sonra ameliyat hazırlıkları başlatılır.

× WhatsApp