Kırık Burun için Rinoplasti Yapılır mı?

rinoplasti-ile-hayal-ettiginiz-gorunume-kavusmak-cok-kolay

Kırık Burun için Rinoplasti Yapılır mı?

Bir kaza, darbe ya da düşme neticesinde meydana gelen hasarlar kırık burun sebebi olabilir.

Kırılmalar özellikle yandan ve tam ortadan gelen darbelerle meydana gelmektedir. Burun kemiklerinin kırılması çatlakla, kırıklarla ya da şiddetli ağrılarda ortaya çıkabilir.

Burun kemiği kırığı olan hastalarda şayet yer değiştirme söz konusu değilse yalnızca burun içine tampon konup destek sağlanması yeterli olabilir. Fakat yer değiştirme ve şekil bozukluğu olan hastalarda, burun kırığı cerrahisi ile düzeltilmesi genellikle yeterli olmaktadır.

Burun yapısı kırıldığında sadece kemik dokusu etkilenmemektedir. Bu yapı ile beraber kıkırdak dokusunun da yapısı değişmeye başlar. Özellikle yüze alınan darbelerde en çok kırılmanın burunda geldiği bilinmektedir. Burun kemiği kırığı için pek çok belirti de mevcuttur.

Kırık burun belirtileri:

  • Burun ve çevresinin şişmesi
  • Burun ve yüzde ağrı
  • Burunda ağrı
  • Durmayan şiddetli ya da hafif kanama
  • Burunda darbeden vb. durumdan dolayı eğrilik, yamulma
  • Nefes alırken zorluk yaşama
  • Burunda hassasiyet
  • El ile burun yapısına dokurken burundan ses gelmesi

kirik-burun-icin-rinoplasti-yapilir-mii-2

Burun Neden Kırılır?

Burun kemiğinde kırıklar birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Özellikle bilinçsiz yapılan spor aktiviteleri ya da eşli sporlar gibi durumlarda burun kolayca kırılabilir.

Bu konunun dışında spor yaparken mutlaka dikkatli şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Şiddet içerikli kavgalar esnasında burun ve çevresine alınan darbe neticesinde burun yapısında ciddi bozulmalar meydana gelebilir.

Bir diğer yaygın sebep ise kazalar olarak karşımıza çıkar. Araba kazalarında ya da motosiklet kazalarında burnun kırılmaları yaygın şekilde görülür. Alkol ya da uyuşturucu kullanımından da mutlaka kaçınmak gerekmektedir.

Burun Kırığında Ameliyat Yapılır mı?

Burun kemik ya da kıkırdaklarının darbe alarak kırılması neticesinde meydana gelen burun kırıkları hemen müdahale gerektiren sağlık durumlarıdır. Darbenin şiddeti kapsamında kapalı redüksiyon ya da burun kırığı operasyonları uygulanabilir.

Burun kırığı oluştuğu ilk saatlerde acil müdahale yapılması gerekir. Özellikle yetişkinlerde 2-3 gün çocuklarda 7-10 gün içinde kırık tıbbi destek ile düzeltilmelidir. Burun kırıkları tedavi edilmezlerse nefes alma sorunları, burun eti büyümesi, septum deviasyonu ve estetik bozukluklar söz konusu olabilir.

× WhatsApp