İdeal Dudaklar İçin Kalıcı Yöntem: Lip Lift (Dudak Kaldırma)

İdeal Dudaklar İçin Kalıcı Yöntem: Lip Lift (Dudak Kaldırma)

Hemen herkesin hayali, daha dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak. Bunun için makyajdan dolgulara kadar pek çok yöntem uygulanıyor. Peki liplift dudak kaldırma işlemi ile dudaklarda daha kalıcı dolgunluğu ve güzelliği yakalamak mümkün mü?

Dudak kaldırma estetiği, son dönemde oldukça popüler estetik kavramlarından birisi. Bu yazımızda, liplift (dudak kaldırma) işlemi hakkında merak edilenleri açıklayacağım.

Dudak Kaldırma İçin 45 Dakika Yeterli

Dudak kaldırma işlemi, sağlıklı kişilerde lokal anestezi yöntemiyle, yani iğneyle uyuşturularak ya da “sedasyon” olarak adlandırılan hafif bir sakinleştirici eşliğinde uygulanabilir. Yaklaşık 45 dakikalık bir işlemdir.

Uygulama sonrasında 1-2 saatlik gözlemin ardından hasta evine dönebilir. İşlem sırasında burun ile dudağının arasındaki ciltten, hemen burun altındaki kıvrımlara denk gelecek şekilde kesiler yapılır. Hastanın istediği miktarda cilt alınır ve en az iz kalacak şekilde yeniden dikilir.

İşlem sonrasında dudakta 3-4 gün boyunca hafif bir şişlik ve gerginlik hissedilebilir. Bu süreçte yumuşak gıdalar ile beslenmek ve bu bölgeyi gerdirmemek iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır. 2 hafta boyunca gülerken ve konuşurken, bu bölgede hafif bir rahatsızlık oluşabilir fakat ciddi bir ağrı yaşanmaz.

Dikişler 1 hafta kadar kısa bir sürede iyileşir. Ancak yaranın bulunduğu bölgedeki hafif kızarıklık, 1-2 ay kadar sonra tamamen yok olurken, yara belirgin olmayan bir izle düzelir.

Aynanın Karşısına Geçip…

Bu yöntemle üst dudağınız daha kalın ve daha dolgun bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca diğer uygulamalara göre daha doğal bir sonuç verecektir. Adından da anlaşılacağı gibi bu işlem dudağı yukarıya doğru kaldırmayı amaçlar.

Aynanın karşısına geçip, iki elinizin işaret parmaklarını burnunuzun altındaki cilde yerleştirin. Burun ve dudak arasındaki cildi yukarıya doğru kaldırın. Üst dudağınız yukarıya doğru döndü ve kalınlaştı değil mi?  İşte liplift uygulaması ile temel amaç bu görünümü sağlamaktır.

İdeal Uzunluk 11-15 mm

“Peki bu işlem kimler için uygun?” sorusu bizlere çok fazla yöneltiliyor. Genelde üst dudak cildinin yani burun ile dudak arasındaki mesafenin ideal bir uzunluğu vardır -ki bu 11-15 mm arasındadır-. Bu uzunluğu idealden daha fazla olan ve üst dudakları ince olan kişiler bu işlem için uygun kişilerdir.

Bu bölge doğuştan itibaren uzun olabilir veya burun estetiği geçirmiş kişilerde, burun ucu havaya kalktığı için daha uzun görünmeye başlayabilir. Ayrıca yaşlandıkça her bölgede olduğu gibi, üst dudakta da sarkmalar görülebilir. Dudak kaldırma (liplift), bu gibi estetik sorunlarda iyi ve kalıcı bir çözümdür.

Liplift Bir Kez Yapılır ve Yenilenmeye İhtiyaç Duymaz!

Dudak kaldırma işlemini diğer dudak uygulamaları ile karşılaştırdığımız zaman çok sayıda avantaj sağladığını görüyoruz. Bu işlemle üst dudak cildi ideal ölçülere gelir, üst dudak doğal bir şekilde kalınlaşır ve yukarıya döner. Üst dişler normal duruşta ve gülümseme sırasında hoş bir şekilde daha görünür hale gelir.

Ek olarak üst dudak cildindeki kırışıklıklar da azalır. Burada altının çizilmesi gereken detay bu değişimlerin tümünün kalıcı olmasıdır. Yani bu işlem sonrasında hasta, dolgu uygulamaları sonrasında yaptığı gibi 8-12 ayda bir işlem yenilemeye ihtiyaç duymaz.

Kimse, “Makyaj ya da dolgularla üst dudağımızı kalınlaştırıyoruz, o zaman bu işleme ne gerek var?” diye düşünmemeli. Çünkü dolgu, makyaj gibi yöntemler üst dudak cildi uzunluğunu azaltmazlar. Üstelik etkileri kalıcı değildir.

Dolgularla dudak kalınlaştırılırken dudak öne doğru itilir ve dozu doğru ayarlanmaz ise dudak çok fazla öne çıkarılarak ‘’ördek dudağı’’ dediğimiz doğal olmayan bir görünüme sahip olur. Ayrıca dudak dolguları nadirde olsa dokularda reaksiyon yaparak, nekroz dediğimiz doku kayıplarına yol açabilir. Tabii ki her yıl yaptırmanız gerektiğinden maliyeti de liplift işlemine göre daha yüksektir.

× WhatsApp