Güzellik Çene ve Burun Uyumunda Geçiyor

guzellik-cene-ve-burun-uyumunda-geciyor

Güzellik Çene ve Burun Uyumunda Geçiyor

Güzellik, her dönem değişen bir algı anlayışı… Aynı zamanda güzellik kavramı da her kişiye göre değişebiliyor. Ancak göze güzel gelen konular için algı, insanlık var olduğu süredir değişmiyor. Güzelliğin formülü de burun ve çene uyumundan geçiyor.Bir nesneyi, bir insanı ya da bir canlıyı güzel olarak algılamak için değişmeyen tek faktör oran olarak karşımıza çıkmaktadır. Orantılı bir yüz, güzel görünmektedir. Gözlerin, burnun, kaşın, dudakların mesafesi ve oranı ideal güzelliği ifade eden bir matematiksel formülü ifade ediyor.

Burun ile çene yapısı, altın oranın en temel detaylarını oluşturmaktadır. Burun ameliyatı ne kadar başarılı geçmiş olursa olsun, şayet burun şekli ile çene formu uyumlu değilse yeterli estetik tatmin sağlanmayacaktır. Burun ve çene orantısında en fazla yapılan hatalar:

  • Burun yapısı, çeneye uygun şekilde tasarlandığında çok küçük bir burun yapılması gerekebilir. Bu durumda burun doğallığını kaybeder ve göz, alın oranı bozulur.
  • Çene ve burun orantılanmadan doğal bir burun yapmak mümkündür. Ancak bu durumda burun şekli ne kadar doğal ve şık olursa olsun, hasta görüntüsünden memnun olmayabilir. Bunun sebebi çene ve burnun orantısızlığıdır.

Bu gibi durumlarda çene ve burun yapısını altın orana uygun şekilde tasarlamak gerekebilmektedir. Çene ucu işlemleri yapılabilir. Çene ucu tasarımı burun ameliyatı ile aynı anda yapılabilir. Hastaya bu işlemde nasıl bir yüz orantısı ile karşılaşacağını önceden bilgisayar üzerinden göstermek de mümkündür.

guzellk-cene-ve-burun-uyumunda-geciyor

Çene Ucu Estetiği Nedir?

Çene ucu estetiği; hastanın yetersiz çene ucu ya da uzun çene ucuna sahip olduğu durumlarda burun ve çeneyi dengelemek adına yapılan bir işlemdir. Çene ucu estetiği için uygulanan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:

  • Yağ enjeksiyonu en sık yapılan işlemlerin başında gelir. Karın, bel bölgesinden veya gıdı altından alınan yağların çeneye uygun şekilde enjekte edilir.
  • Dışardan haricen enjeksiyon ile hyaluronic asit çene ucuna uygulanabilir.
  • Kıkırdak yerleştirme işlemi yapılabilir.
  • Silikon uygulanabilir.
  • Çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek yeniden tasarlanması sağlanabilir.

Doğru burun ve çene oranı sayesinde altın orana uygun, güzel, şık ve doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz.

× WhatsApp