guzel-bir-burun-herkesin-hakki

Güzel Bir Burun Herkesin Hakkı

Güzel görünen ve sağlıklı şekilde nefes almaya imkan tanıyan bir burun yapısı herkesin hakkı. Burun şeklinden memnun olmayan kişiler, bu sebeple fotoğraf çektirmekten rahatsızlık duyabilir, kişisel ilişkilerinde çekingenlik yaşayabilir ve kendine güvenini kaybetmeye başlayabilir. Bu durumun düzeltilmesi ise burun ameliyatı ile günümüzde oldukça kolaydır. Burun ameliyatında öncelikli hedef, fonksiyon olarak görevini iyi yapan bir iç yapısı oluşturmaktır.

Nefes alma, havayı nemlendirme ve yabancı partiküllerden temizleme burunun asıl görevleri olmakla beraber bu yapıyı bozan eğrilikler, yanlış kemik yapıları estetik görüntüde de sorun yaratmaktadır. Özellikle burun yapısındaki aksta eğrilik, burun dışında aşırı kemik, burun ucunda deformasyonlar aynı zamanda burun içi fonksiyonlarını da olumsuz şekilde etkilemektedir.

Burun dışını estetik ve işlevsel açıdan düzeltmenin en ideal ve başarı oranı yüksek yöntemi ise burun ameliyatları olmaktadır. Burun içi ve dışı bir bütün olarak algılanmalıdır.

guzel-bir-burun-herkesn-hakki

Burun Ameliyatı Dışarıdan Anlaşılır mı?

Burun ameliyatı alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından doğru teknik ile uygulandığında oldukça doğal bir görüntü ile yüzün genel yapısına uyum göstermektedir. Bu ameliyatlar doğal şekilde uygulandığında dışarıdan anlaşılması mümkün değildir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı burun ameliyatı yönteminde, burun delikleri içerisinde burun ameliyatı işlemi gerçekleştirilir. Burun açılmamaktadır.

Bu ameliyat tekniğinde iyileşme süreci daha kısadır. Ancak burun iç yapısı gerçekten sorunlu ise açık ameliyatın uygulanması gerekmektedir.  Kapalı teknik kullanılarak daha sınırlı deformiteler giderilebilmektedir.

Açık Rinoplasti

Açık burun ameliyatı yönteminde özellikle burun ucu ve burun iç yapısı sorunlu olan yapılar iyileştirilmektedir. Belirgin şekil bozuklukları, asimetri ve başarısız burun ameliyatları açık rinoplasti adı verilen teknik ile ameliyat edilmektedir.

Açık burun ameliyatı yönteminde iki burun deliği arasında yer alan cilt bölmesi yatay bir kesi ile açılır. Ardından işlemler tamamlanır. Bu yöntemle yapılan ameliyatta ihtiyaç olan bölgelere kıkırdak destekler yerleştirmek de mümkündür.

Burun yapısı düzeltilir, burun içi perdenin onarılması ve simetrinin sağlanması daha kolay olmaktadır. Bununla beraber ameliyat ardından burnun ya da burun ucunun şekil değiştirmesi, burun ucunun düşmesi, burun içi perdenin (septum) kayması gibi riskler de minimuma indirilir.

× WhatsApp