Burun Kaç Yaşına Kadar Gelişir?

burun-kac-yasina-kadar-gelisir

Burun Kaç Yaşına Kadar Gelişir?

Burun estetiği operasyonlarının uygulanması için mutlaka burun yapısının gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Burun ameliyatının 18 yaşından sonra yapılması genellikle en önerilen kıstastır.

Fakat bu yaş, burun yapısının gelişimi ve büyümesi ile olarak fizyolojik sürecinin tamamlanması ile doğrudan ilgilidir. Bazı kişilerde bu gelişim süreci 17 yaşında tamamlanırken, bazılarında 24 yaşında tamamlanmaktadır.

Bunun yanı sıra doğumsal anomalisi olan kişilerde ya da burunda kaybı olan travmatik hastalarda daha erken yaşlarda burun estetik ameliyatı uygulanabilir.

Burun Estetiği ve En İdeal Yaş Aralığı 

Burun ameliyatında en ideal yaş, kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazılarında burun yapısı ve gelişim süreci otursa da psikolojik olarak yeterlilik sağlanmayabilir.

Burun estetiği için en ideal yaş aralıkları bu sebeple doktorun analizleri ve muayenesi neticesinde belirlenmektedir. Burun yapısı gelişmeye devam ederken estetik operasyon uygulanırsa yüzün geri kalanında bozulmalar söz konusu olabilir.

Üst ve alt dişlerin sıkışması gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durumların engellenmesi için doktorun uygun operasyon ve tedavi süreçlerini hastası ile en detaylı şekilde görüşmesi ve kararlaştırması oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra duygusal gelişim de burun ameliyatları için en önemli konudur. Burun ameliyatları, çok sık uygulanan bir operasyon olsa da oldukça komplike işlemlerdir.

Buruna yapılan ufak bir dokunuş bile yüz yapısının değişmesine yol açar. Bu süreci anlayabilen ve ameliyat sonrası kişisel bakımında ve doktor talimatlarına uymada sorun yaşamayacak kişilerin operasyon olması gerekir.

burun-kac-yasina-kadar-gelisr

İleri Yaşta Olan Kişilere Burun Ameliyatı Uygulanır mı?

İleri yaşlarda da burun ameliyatı uygulanabilir. Burun ameliyatında yaş sadece genel bir fikir vermek amacıyla iletilir. Kişinin fizyolojik yapısı, ameliyata uygunluğu, doktorun deneyimleri gibi detaylar ileri yaşta burun ameliyatına uygunluğu belirlemektedir.

Bu sebeple de kişilerin mutlaka doktor muayenesinden geçmesi ve ardından ameliyat süreçlerine karar verilmesi gerekmektedir.

Şayet hastanın ameliyat olmasına, anestezi almasına engel teşkil eden bir sağlık sorunu varsa ameliyat yerine farklı çözümler doktor ile görüşülebilir. Ameliyatın eksi ve artıları belirlenerek hasta için en sağlıklı karara birlikte varılacaktır.

× WhatsApp