Burun Estetiği Ameliyatı Trendleri Değişiyor

Burun Estetiği Ameliyatı Trendleri Değişiyor

Genellikle kendimizi iyi hissetmek ve estetik bir görünüme sahip olmak için burun estetiği ameliyatlarına başvursak da, burun ameliyatı olan insanların büyük bir bölümünün asıl amacı, yalnızca estetik görünümlü bir buruna sahip olmaktan çok daha fazlası…

Türkiye’de En Fazla Burun Ameliyatı Yapılıyor

Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyatlarının başında burun estetiği ameliyatı geliyor. Son yıllarda toplum yapımızın gözle görülür bir şekilde değişkenlik göstermesi ve beğeni kriterlerimizin de beraberinde farklılaşması nedeni ile birlikte Türkiye’de gerçekleştirilen estetik ameliyatlarında ciddi bir artış olduğu gözlemlendi.

Yapılan estetik ameliyatlarda da ilk sırada burun estetiği ameliyatı kendisine yer buluyor. Burnumuzun yüzümüzde en çok dikkat çeken organların başını çekmesi ve yüzümüzün tam da odak noktasında, yani ortasında bulunması, tercihlerde burun estetiğinin öne geçmesine neden oluyor.

Artık Burun Ameliyatı Olmak Eskiye Oranla Daha Kolay

Teknolojinin gelişmesi, yeni tekniklerin uygulanması, özellikle internet aracılığı ile insanların bilgi birikiminin ciddi bir oranda artış göstermesi ve hastane standartlarının yükselmesi, burun estetiği ameliyatlarını hem biz doktorlar hem de hastalar için daha avantajlı ve kolay hale getirdi.

Fakat yine de bir ameliyat ve burada dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında, ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun alanında uzman ve deneyimli olması geliyor.

Ancak her alanda olduğu gibi, bu alanda da suistimale açık noktalar var. Hastalar, ameliyat öncesi karar sürecinde iyi bir doktor arayışına girmeli ve bu araştırma sırasında da tüm iletişim kanallarından yararlanmalılar. Çünkü bu dönemde bilgiye ulaşmak, geçmişe nazaran çok daha kolay. Bunun yanında tercih ettikleri doktor ile de sıkı bir iletişim kurarak, isteklerini doktorlarına detaylıca anlatmalılar.

Nefes Alma Sorunu Önem Taşıyor

Algı bu yönde olmasa da, birçok hasta burun ameliyatlarına sağlık problemlerinin giderilmesi için başvuruyor. Bize gelen hastaların birçoğu nefes alma sorunu yaşadıklarını belirtiyor.

Yapılan analizler sonucu, nefes alma zorluğunun genellikle kemik eğriliği, et büyümesi gibi problemlerden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Biz de gerekli planlamaları yaparak, hastalarımızın daha sağlıklı ve nefes alabilen burunlara kavuşmasını sağlıyoruz.

Burundan sağlıklı nefes alınmaması, günlük aktiviteler sırasında zorlanmalara ve özellikle gece horlamalara ve yeterince dinlenememeye bağlı olarak  ileri dönemlerde kalp, akciğer yada beyin hastalıkları gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Ayrıca bu sorun; ağız kokması, koku alma ardından tat alma duyusunda bozulmalara sebep olabiliyor. Burun estetiği ameliyatları sadece estetik kaygıyla değil, sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla da yapılıyor. Bazı hastalar, sadece burun şeklinin rahatsızlığından dolayı gelmelerine rağmen, burunlarında farkına varmadıkları fonksiyonel problemler olduğunu öğreniyorlar.

Yaş Aralığı Estetik Tercihlerini Etkiliyor

Ameliyat tercihleri, yaş aralıklarına göre değişiklik gösterebiliyor. 40 yaş ve üzerinde olan grup, daha çok gençleşmeye yönelik estetik uygulamalarını tercih ederken, 18-30 yaş aralığındaki hastalar burun estetiği ameliyatı olmak istiyor. Biz de tüm cerrahi uygulamalarımızda, tüm süreçlerin sorunsuz geçmesi için; yaşa, cinsiyete, hastanın isteğine göre detaylı bir planlama ile yola çıkıyoruz.

× WhatsApp