burun-estetigi-5-sene-sonrasi

Burun Estetiği 5 Sene Sonrası

Burun ameliyatından sonra burnun son halini alması iki seneyi bulabilmektedir. Burun estetiği, süreçlerle iyileşmenin yaşandığı bir operasyondur. Burun ameliyatından önce, operasyonu gerçekleştirecek olan doktor, burnun iyileşme süreci hakkında gerekli bilgilendirmeyi size yapacaktır. Her burun şeklinin ve her ameliyat yönteminin iyileşme süreci birbirinden farklıdır. Aynı zamanda ödem ya da morlukların geçme süreci de birbirinden farklı olmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Yapılan tüm operasyonlar, dokularda hasara yol açar. Bundan dolayı da doku içinde sıvı miktarı ve hücre sayısı artar. Bu artışlar ödem yani şişliğe sebep olur. Bu şişliğin ve ödemlerin geçmesi için burun içindeki tüm hasarın, kanın ve doku parçalarının vücut tarafından temizlenmiş olması gerekmektedir.

Bu süre yaklaşık olarak 18 ayı bulabilmektedir. Özellikle burun ucu, ödemin en geç iyileştiği yerdir. Kalın burun derisi olan hastalarda ödemlerin geçmesi nadir durumlarda 3 seneyi bulabilmektedir.

burun-estetigi-5-sene-sonrsi

Skar Doku İyileşmesi:

Hasarlı dokuların iyileşmesi için geçen süre, burun yapısına uygulanan işlemler ve burun durumuna göre değişmektedir. Burun iç katmanları arasındaki iyileşme dokusu, ameliyattan sonra oldukça serttir. Özellikle burun kanatları arasında minör asimetriler söz konusu olabilir. Bu yara dokusu 12 ay içerisinde iyileşmeye ve yumuşamaya başlar.

Burun Hareketlerinde Özgürlük:

Burun ameliyatından sonra burun ucu sertleşir, bilindik burun hareketleri rahatça yapılamaz. Bu hareket kısıtlaması 3 seneye kadar düzelmektedir. Burun ucunun sert olması da burun şeklinin bozulmaması için bilinçli olarak uygulanan bir süreçtir.

Burun Ameliyatı İzlerinin İyileşmesi:

Burun ameliyatından sonra operasyon izlerinin kalitesi de zamanla daha da iyi bir forma ulaşır. Burun ucu ve kanatlarındaki derin izlerin, maksimum iyileşme görüntüsüne ulaşması 18 ve 24 aylık bir süreç gerektirir.

Burun İçi Değişimler:

Burun ameliyatından sonra burun rahat nefes ve koku almak için zamana ihtiyaç duyar. Burun içinin iyileşmesi, hasarlı dokuların düzelmesi ve şişliklerin inmesi için 18-24 aya ihtiyaç vardır. Burun yapısı 5 sene içerisinde tamamen iyileşir.

Özellikle kalın derili burun yapılarında bu süre daha da uzayabilir. İyileşme sürecinin en sağlıklı şekilde geçmesi için doğru doktor ile çalışmak, her süreçte eksiksiz bilgilendirme yapması en önemli konular arasındadır.

× WhatsApp