Burun Ameliyatı Sonrasında Ay Ay Değişim

burun-ameliyati-rinoplasti

Burun Ameliyatı Sonrasında Ay Ay Değişim

Burun ameliyatı günümüzde, tüm dünyada en çok uygulanan estetik operasyonların başında geliyor.

Yalnızca görüntü anlamında değil; nefes alma problemleri, yapısal bozukluklar, doğumsal burun anomalileri ya da sonradan meydana gelen anomaliler sebebiyle sağlık açısından da en önemli cerrahi işlemlerden biri.

Özellikle dışardan da yamuk gözüken ya da hasarlı olan burun yapılarının içeriden de bozuk olduğu unutulmamalıdır. Burun ameliyatı birçok sebeple gereklidir. Ancak kişilerin ameliyat olmadan önce doktoru hakkında bilgi edinmesi, ameliyat süreçlerine hakim olması ve ameliyattan sonra nelerle karşılayacağını bilmesi oldukça önemli.

Burun Ameliyatı Süreci

Burun ameliyatı sürecinde ilk olarak kişinin doktorunu seçmesi gerekiyor. Doktor seçiminde fiyat ya da statüden ziyade doktorun önceki ameliyatları, referansları, eğitimi, başarısı ve uzmanlık alanına dikkat etmek gerekmektedir.

Burun iç yapısının onarılması, dışardan da beklenen en ideal sonucu verir. Ameliyat için hastanın muayenesi, sorunları, talepleri dinlenir ve ardından hekim hasta için en gerçekçi beklentiler hakkında detaylı bilgilendirme yapar.

Ameliyat süreci hastadan hastaya değişse de genel olarak 2 saatte tamamlanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde ameliyat sonrası ağrı, morarma ya da farklı olumsuz durumlar meydana gelmez.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatın bitiminden itibaren iyileşme süreci başlar. Fakat burun ameliyatlarında burnun oturması ve gerçek şeklini alması için bir sene geçmesi gerekmektedir. Doktor, ameliyatı yaptıktan sonra burnun asıl şeklini görebilir ve ardından burnu kapatır.

Bu süreçten itibaren burun şişmeye ve iyileşmeye başlar. Bir hafta sonra burundan alçıların alınması ile hasta burnun şeklini görebilir ve bu şekil bir sene sonra oturacaktır.

Ödemlerin inmesi ve yaraların iyileşmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. İlk aylar ödemin en yoğun olduğu zamandır. Altı aydan sonra hastanın bile fark edemeyeceği ödemler, bir sene sonunda tamamen iyileşecektir. Burnun fonksiyonlarındaki iyileşme ise tamponların alınmasından hemen sonra hasta için fark edilebilir.

Özellikle nefes alma güçlüklerinde yapılan ameliyatta doktorun başarı oldukça önemli. İlk ameliyatın başarısız geçmesi halinde, ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü burun ameliyatları gerekebilir. Bu durumda ameliyat zorlaşacağı için doktorun titizlikle seçilmesi ve doğru ameliyat yöntemlerinin uygulanması hayati önem taşır.

× WhatsApp