Burun Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

burun-ameliyati-sonrasi-surec-nasildir

Burun Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Burun ameliyatından sonra ilk 4-6 saat arasında soğuk kompres uygulanmaktadır. Gelişen tıbbi uygulamalar sayesinde burun ameliyatından sonrası süreç içerisinde hastaların yaşadığı morluk ve şişlik yan etkileri oldukça azalmaktadır.

Genel olarak hastanın cilt yapısına göre renk değişiklikleri söz konusu olabilir. Bu gibi yan etkiler 3 gün içerisinde azalmaya başlar. Burun sırtında bulunan ateller 7 gün sonra çıkarılır.

Cilt özelliklerine göre, 1 hafta kalacak şekilde bant uygulaması yapılabilir. Burun ameliyatı ardından erken ödem dönemi 6- 8 haftada geçmektedir. Tam iyileşme ve burun yapısının son halinin ortaya çıkması yaklaşık bir yıl gibi bir süreç sürmektedir.

Burun ameliyatı ardından kontrol muayeneleri, 3.- 6. ve 12. ay da yapılır. Uzun dönem kontrolleri ise; yıllık kontrol ve fotoğraflamalarla devam eder.

Rinoplasti Sebepleri Nelerdir?

Bir yaralanma sonrası burunda meydana gelen hasarların giderilmesi, solunum problemleri veya doğum kusurlarını düzeltmek için rinoplasti uygulanabilmektedir. Burun görüntüsünden memnun olmamak da rinoplasti sebepleri arasında yer almaktadır.

Rinoplasti ile burun yapısında uygulanacak değişiklikler:

  • Burun boyutunda değişiklik (burun hacmini yüz yapısına göre ideal boyuta ulaştırmak)
  • Burun açısında iyileştirme (asimetri vb.)
  • Burun köprüsünün düzleştirilmesi
  • Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi
  • Burun deliklerinin düzeltilmesi

Rinoplasti hem sağlık hem de görünüm için uygulanmaktadır.  Burun estetiği (teknik olarak rinoplasti olarak adlandırılır), burnun şeklini değiştirmek veya işlevini geliştirmek için yapılan ameliyattır.  Görünüşü değiştirmek veya tıbbi nedenlerle burun estetiği yapılabilir.

Örneğin, bazı kişilerin bir burun deliğini diğerinden ayıran kıkırdaktaki bir sorunu onarmak için ameliyat olması gerekebilir. Diğerleri sadece burnunu küçültmek veya şeklini değiştirmek isteyebilir.

burun-ameliyati-sonrasi-surec-nasildirr

Burun Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Burun ameliyatı, estetik sebeplerle yapılıyorsa kemik gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir. Bunun için de 18 yaş ve üzeri kişilere ameliyat uygulanmalıdır.

Ancak burun yapısında işlevsel sorunlar varsa doktor onayında 18 yaşından küçükken de yapılabilir. Burun ameliyatı karmaşık bir operasyondur.

 

 

Bundan dolayı da ameliyata karar vermeden önce burun yapısından beklentilerin belirlenmesi, doktorun referanslarının araştırılması, ameliyat süreçleri hakkında bilgi almak oldukça önem teşkil etmektedir.

Burun Ameliyatı için Cerrah Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatında başarı oranlarını belirleyen en önemli konu, doktorun deneyimleri ve başarısıdır. Bundan dolayı burun ameliyatını gerçekleştirecek bir doktor seçerken aşağıdaki konular hakkında bilgi edinmeniz oldukça önemlidir:

  • Doktorun nitelikleri ve deneyimleri detaylıca öğrenilmelidir.
  • Doktorun burun ameliyat sayısı ve tecrübeleri araştırılmalıdır.
  • Komplikasyon oranları,
  • Beklenmedik sonuçlarda izleyeceği yollar,
  • Hasta memnuniyet oranları hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
× WhatsApp