Burun Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

burun-ameliyati-riskleri-nelerdir

Burun Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Cerrahi işlemler, anestezi altında uygulanır. Bu işlemlerin belirli riskleri de bulunur. Genel olarak; kanama, enfeksiyon ve anestezi etkileri burun ameliyatı operasyonlarında da söz konusudur.

Bu konuların yanı sıra: burun tıkanıklığı, kabuklanma, kuruluk, ciltte his azalması, sertlik, renk değişimi, şişlik, ağrı, nedbe oluşumu ve doğal görünüm dışı riskler söz konusudur.

Bu riskleri minimuma indirmek için doğru doktor ile çalışmak oldukça önemlidir. Operasyon öncesi hazırlık döneminde, rinoplasti adayları cerrah tarafından olası riskler hakkında bilgilendirilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Burun yapısından memnun olmayan kişiler, bu alanda uzman bir doktora başvurmalıdır. Doktora karar verildikten sonra hazırlık süreci başlamaktadır.

burun-ameliyati-riskleri-nelerdirr

Burun ameliyatında ilk görüşme:

Burun ameliyatında ilk görüşme kapsamında, detaylı bir burun muayenesi yapılmaktadır. Bu işlemler endoskopik ve fiziki muayene ile tamamlanır.

Hastanın burun yapısında neyi beğenmediği, nasıl olmasını istediği, neler yapılabileceği ve burundaki sorunlar tespit edilir. Her cerrahi işlem öncesinde olduğu gibi, genel sağlık durum değerlendirmesi ve tıbbi geçmiş analizi tamamlanır.

 

Bu görüşme sırasında fotoğraf çekimleri yapılır. Fotoğraf çekimi sayesinde bilgisayar ortamında hastanın ameliyat sonrası neler bekleyebileceği gösterilir.

Fotoğraf çalışması ile rinoplasti hastasının istekleri, istemedikleri ve yüzündeki değişiklik algısı hakkında detaylı bilgi edinmek de mümkündür. Gerçekçi, doğal ve ömür boyu yüz ile uyum içinde olacak burun yapısı belirlenir.

Rinoplasti, cilt-kıkırdak-kemik yapılarının oluşturduğu bir canlı doku operasyonudur. Bundan dolayı ameliyat sonrası sonuçlar hakkında hastanın mutlaka gerçekçi beklentileri olmalıdır. Doku uyumu ve iyileşmesi dinamik bir süreçtir.

Bundan dolayı hastaya gösterilen görsellerdeki burun yapısına kavuşmak için iyileşme sürecinin bitmesi beklenmelidir.

Burun ameliyatı için ikinci görüşme:

Fotoğraf çalışması üzerinde bilgilendirme yapılır. İlk görüşme sonrası akla gelen sorular yanıtlanır. Bu görüşmede, kişinin rinoplasti ya da septorinoplasti öncesi, ne kadar istekli olduğunu anlamaya çalışılır, aklında soru işareti kalmadan kesin kararını vermesi istenir. Sorular yanıtlanıp, muayene ve analiz tamamlandıktan sonra operasyon tarihi saptanır.

Operasyon, tam donanımlı bir hastanede çoğunlukla genel aneztezi altında yapılır. Operasyon günü rutin kan testleri ve aneztezi muayenesi yapılır ve güvenli durumda hasta ameliyathaneye alınır.

Burun Estetiği Operasyonunda Yapılan İşlemler Nelerdir?

Burun estetiği operasyonunda yapılacak işlemler burun yapısına ve hedeflerine göre değişmektedir. Burun sırtında sorunlar söz konusu ise çıkıntılar düzenlenir, genişlik daraltılır, simetri sağlanır, dar ise genişletilir, çöküntü desteklenir, cilt altı düzensizlikler giderilir, cilt altı desteklenir.

Ancak yapılacak işlemler burun yapısına ve özelliklerine göre değişmektedir. Burun ucu için de işlemler yapılabilir. Bu aşamada burun ucu daraltılabilir, simetri sağlanır, düzenlenir, kaldırılır, çok kalkık ise ideal konuma ulaştırılır.

× WhatsApp