Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun ameliyatı operasyonlarının ne kadar süreceği, operasyonun şekline göre değişmektedir.

Septum eğriliği ya da farklı problemler mevcut değilse, ameliyat süresi 2-2,5 saattir. Bu süreye anestezi uygulanması ve uyanma süreci dahil değildir.

Genel olarak 4 saatlik bir ortalamadan bahsedilebilir. Bunun yanı sıra burun estetiği ile beraber burun içinde bir deformite, sekonder cerrahi gibi işlemler uygulanacak ise, operasyon süresi 6-7 saate kadar sürebilmektedir.

Burun Estetiğinden Sonra Yara İzi Ne Zaman Geçer?

Burun operasyonlarında uygulama süresi, yara izi gibi iyileşme süreçleri uygulanan ameliyatın tekniğine göre değişmektedir. Burun estetiği ardından burnun açıldığı bölümde çok hafif bir iz kalma riski söz konusu olabilir.

Bundan dolayı da burnun iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişmektedir. Kapalı operasyon tekniği ile gerçekleştirilen ameliyatlarda ise dışarıdan görülebilen bir iz söz konusu değildir.

burun-ameliyati-kac-saat-surerr

Burun Estetiğinden Sonra Morluk ve Şişlik Ne Zaman Geçer?

Burun operasyonlarının uygulanma biçimine göre morarma süreci değişmektedir. Genel olarak morarmalar minimal seviyededir.

Operasyondan sonraki 2. gün genellikle şişlikler ve ödem en üst seviyeye ulaşmaktadır. Hastaların çoğunluğunda ödemin büyük bölümü 1 haftada geçerken, ödemin az bir bölümü 3 aya kadar sürebilmektedir.

Burun Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği operasyonları ardından en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında; travmalara dikkat etmek gelmektedir. Bunun dışında:

  • Operasyon ardından burnunuzu travmalara karşı korumak için spor gibi aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Öte yandan şişlikleri azaltmak için yatarken yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmeniz en önemli konuların başında gelir.
  • Kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bu besinler her hastaya göre değişebilir. Doktorunuzun talimatlarını uygulamanız önemlidir.
  • Operasyon sonrası burnunuzu koruyan alçı ya da atellerin ıslanmaması önemlidir. Cerrahi işlemler ardından bir süre banyoda baş kısmının sudan uzak tutulması gerekir.
  • Doktorun tavsiye edeceği süre kadar burun estetiği ameliyatı sonrası güneş ya da numaralı gözlük kullanılmamalıdır.
  • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme dönemini hızlandıracaktır.
  • Dişlerin sert ve hızlı fırçalanmasından kaçınmak gerekmektedir.
× WhatsApp