Botks

Botks Nedir?

Botks, günümüzde en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir. Kırışıklıkların giderilmesi özellikle yaygın şekilde uygulanan botks; 4-6 ay etki süresine sahip olması sayesinde en avantajlı işlemlerden biri olmaktadır.

Oldukça kısa sürede uygulanan ve ayaktan tedavi ile 10-15 dakikada tamamlanan bu işlem; kazayağı, alın, boyun, mimik çizgileri, yaşla beraber ortaya çıkan çizgileri temizleyen bir işlemdir.

Botks; alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulandığında oldukça doğal durmaktadır. Kişi; doğru yöntemle uygulanan botks işleminde mimiklerini rahatça kullanabilir, daha doğal bir botks uygulaması tercih ederse mimik çizgileri hafif şekilde kalabilir. Bu gibi işlemlerde dışarıdan botks işlemi yapıldığı anlaşılamaz.   

Botks uygulamasından sonra herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gitmemek gerekmektedir.

Bunun dışında hijyen sebebiyle 3 gün havuza gidilmemesi önerilir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir ve yüz üstü pozisyonunda yatılmamalıdır. Botksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen fark edilir.

Botks Nasıl Etki Eder?

Botks; sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını bir süre için engeller. Sinirler ile onları uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasında bulunan elektriksel iletimi de geçici şekilde durdurarak etki gösterir.

Botks yalnızca enjekte edilen alana etki gösterir. Yalnızca kırışıklıkların giderimi için değil; koltuk altı terlemelerin tedavisinde, nörolojik sorunlarda ve farklı tıbbi durumlarda tedavi edici amaçla eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Botks; yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgilerin tamamen açılmasını sağlar.

Bununla beraber henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. 

Botks ile Yüz Kırışıklıklarının Tedavisi

Botks yüz kırışıklıklarının temizlenmesi, açılması ve genç bir görünüm elde edilmesi amacıyla en yaygın kullanılan ve başvurulan yöntemlerden biridir.

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları zaman geçtikçe daha da derinleşir ve belirgin hale gelir.

Bundan dolayı da yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına botks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatılır.

Bu sayede derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme sorunlarında tedavi sağlanır. 

Botks ile Hiperhidrozis (Aşırı Terleme) Tedavisi

Aşırı terleme sorunu olan kişiler için en etkin tedavi yöntemlerinden biri olan botks; ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurur. Bu sayede ter bezlerinin daha kontrollü bir şekilde çalışmasına destek olur.

Özellikle bazı kişiler için aşırı terleme hem sosyal yaşantıda hem de iş hayatında ciddi sorunlara sebep olduğu için hem erkek hem de kadınlar tarafından en çok başvurulan çözümlerden biri botks olmaktadır.

Botks Ne Kadar Süre Etkili Olur?

Botks; yüzdeki kırışıklıklar için ilk uygulandığında etkisi yaklaşık olarak 4-6 ay arasındadır. Tekrarlayan uygulamalarda etki süresi uzamaktadır. Koltuk altındaki terlemeler için ise yaklaşık olarak 10-12 ay boyunca etki sağlar.

Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar. Botks uygulandıktan hemen sonra etkisi başlamaz. Etkisi; 48 saat sonra görülmeye başlar.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish