Botks

Botks Nedir?

Botks, günümüzde en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir. Kırışıklıkların giderilmesi özellikle yaygın şekilde uygulanan botks; 4-6 ay etki süresine sahip olması sayesinde en avantajlı işlemlerden biri olmaktadır.

Oldukça kısa sürede uygulanan ve ayaktan tedavi ile 10-15 dakikada tamamlanan bu işlem; kazayağı, alın, boyun, mimik çizgileri, yaşla beraber ortaya çıkan çizgileri temizleyen bir işlemdir.

Botks; alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulandığında oldukça doğal durmaktadır. Kişi; doğru yöntemle uygulanan botks işleminde mimiklerini rahatça kullanabilir, daha doğal bir botks uygulaması tercih ederse mimik çizgileri hafif şekilde kalabilir. Bu gibi işlemlerde dışarıdan botks işlemi yapıldığı anlaşılamaz.   

Botks uygulamasından sonra herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gitmemek gerekmektedir.

Bunun dışında hijyen sebebiyle 3 gün havuza gidilmemesi önerilir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir ve yüz üstü pozisyonunda yatılmamalıdır. Botksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen fark edilir.

Botks Nasıl Etki Eder?

Botks; sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını bir süre için engeller. Sinirler ile onları uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasında bulunan elektriksel iletimi de geçici şekilde durdurarak etki gösterir.

Botks yalnızca enjekte edilen alana etki gösterir. Yalnızca kırışıklıkların giderimi için değil; koltuk altı terlemelerin tedavisinde, nörolojik sorunlarda ve farklı tıbbi durumlarda tedavi edici amaçla eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Botks; yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgilerin tamamen açılmasını sağlar.

Bununla beraber henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. 

Botks ile Yüz Kırışıklıklarının Tedavisi

Botks yüz kırışıklıklarının temizlenmesi, açılması ve genç bir görünüm elde edilmesi amacıyla en yaygın kullanılan ve başvurulan yöntemlerden biridir.

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları zaman geçtikçe daha da derinleşir ve belirgin hale gelir.

Bundan dolayı da yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına botks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatılır.

Bu sayede derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme sorunlarında tedavi sağlanır. 

Botks ile Hiperhidrozis (Aşırı Terleme) Tedavisi

Aşırı terleme sorunu olan kişiler için en etkin tedavi yöntemlerinden biri olan botks; ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurur. Bu sayede ter bezlerinin daha kontrollü bir şekilde çalışmasına destek olur.

Özellikle bazı kişiler için aşırı terleme hem sosyal yaşantıda hem de iş hayatında ciddi sorunlara sebep olduğu için hem erkek hem de kadınlar tarafından en çok başvurulan çözümlerden biri botks olmaktadır.

Botks Ne Kadar Süre Etkili Olur?

Botks; yüzdeki kırışıklıklar için ilk uygulandığında etkisi yaklaşık olarak 4-6 ay arasındadır. Tekrarlayan uygulamalarda etki süresi uzamaktadır. Koltuk altındaki terlemeler için ise yaklaşık olarak 10-12 ay boyunca etki sağlar.

Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar. Botks uygulandıktan hemen sonra etkisi başlamaz. Etkisi; 48 saat sonra görülmeye başlar.

Migren Botoksu

Migren, hayat kalitesini oldukça düşüren ve yaşamayanın anlayamayacağı sağlık sorunlarının başında geliyor. En sık görülen sağlık problemlerinden biri olan migren için çeşitli tedavi yöntemleri olmasına rağmen ciddi bir iyileşme söz konusu olmaz. Özellikle kullanılan ilaçlar ya da karanlık oda-patates kompresi gibi farklı tedavi yöntemleri migrenin hafiflemesine destek olmaz.

Botoks, genellikle cilt kırışıklıklarının tedavisi için kullanıldığı bilinen oldukça eski bir tedavi yöntemidir. Nörolojik sorunlardan çeşitli ameliyat yöntemlerine kadar birçok farklı alanda yıllardır tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

En popüleri yüz kırışıklıkları için olsa da obezite tedavisinden migrene kadar birçok alanda da uygulanır. Migren ataklarının engellenmesi için de botoks tedavisi uygulanmaktadır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren birçok farklı belirti ile kendini gösterebilmektedir. Özellikle ciddi bir baş ağrısı ile hayat kalitesini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra migren belirtileri ise:

  • Şakaklarda ve göz arkasında ağrı,
  • Mide bulantısı,
  • İshal ya da kabızlık,
  • Karında şişlik,
  • Kusma,
  • Işığa karşı hassasiyet,
  • Zonklama,
  • Mide bulantısı,
  • Sese karşı aşırı duyarlılık,
  • Ani duygu geçişleridir.

Migren özellikle hastanın kendine dikkat etmemesi ya da yeterli su içmemesi gibi dış etkenlerle de tetiklenebilmektedir. Hastanın uzun süre aç kalması, uyku düzensizlikleri, aşırı ışıklı bir ortama girmek, kontrolsüz spor yapmak, psikolojik faktörler ya da alkol tüketimi gibi sebeplerle migren tetiklenebilmektedir.

Migrenin aynı zamanda türleri ve seviyeleri vardır. Birinci seviye migrende hasta nadir migren atakları yaşar. Ayda en fazla 3 atak söz konusudur. İkinci seviye migrende ise ayda en fazla 8 atak görülmektedir.

Hasta ayda 12’den fazla atak geçirmeye başladığında ise en kritik nokta söz konusudur. Hastanın yaşadığı duruma bağlı olarak migren botoksu uygulama sıklığı ve düzeni de belirlenmektedir. Migren tedavisinde botoks uygulaması sayesinde migrene yol açan kasların çalışması gevşetilir.

Kasılıp gevşeyen kasların çalışma hızı migren ataklarının şiddetini belirler. Botoks, bu kasların yavaşlamasına ve sakinleşmesine destek olarak migren ataklarının minimize eder.

Migren Ağrıları Botoks ile Geçer mi?

Migren, baş ağrısı değildir. Migren aslında nörolojik bir sağlık sorunudur. Migren kapsamında görülen baş ağrıları sık sık ve şiddetli aralıklarla meydana gelmektedir. Özellikle kronik migren sorunlarında kullanılan ilaçlar, sık kullanıldığında etki göstermemektedir. Botoks ise, migren ağrıları için etkili çözümlerden biridir.

Öncelikle kronik migren sorununda hastanın analiz edilmesi ve muayene edilmesi gerekmektedir. Ağrıya yol açan kasların tespiti yapılır. Bu kasların hareketlerinin kısıtlanması ile migren ağrıları da oldukça ciddi şekilde azalır ve ağrılar diner. Botoks aracılığı ile uygulanan migren tedavisinde ağrıya yol açan kasların gevşetilmesi sağlanır.

Migren botoksu uygulanan hastaların yaklaşık yüzde 70’inde migren ataklarının yüzde 80’e varan oranlarda azaldığı tespit edilmiştir. Ancak etkinin devam etmesi için düzenli aralıklarla botoksun uygulanması gerekmektedir.

Migren Botoksu Kimlere Uygulanır?

Migren botoksunun uygulanması için hastanın doktor tarafından tedavi edilmesi ve uygun bir aday olduğuna karar verilmesi gerekmektedir. Özellikle ilaç tedavileri ve diğer tedavilerden yanıt alamayan hastalara uygulanmaktadır. Bir ayda 10’dan fazla migren atağı olan kronik migren hastalarında başarı oranı oldukça yüksektir.

Migren Botoksu Kimlere Uygulanmaz?

Migren botoksunun uygulanması için hastanın doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Şayet hasta hamileyse ya da emzirme dönemindeyse migren botoksu için uygun bir aday değildir. Hastanın bu tedaviyi alabilmesi için hormonal gelişimini tamamlaması ve sağlık durumunun uygun olması gerekmektedir.

20

Meslek Yılı

35

Uzmanlık Alanı

4500

Başarılı Operasyon