elmacik-kemigi-dolgusu-nedir

Açık Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, günümüzde en çok uygulanan estetik operasyonların başında gelir. Rinoplasti işlemi hem açık hem de kapalı yöntemle uygulanabilmektedir.

Kapalı yöntem olan laparoskopik şekilde uygulanan burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içerisinden işlem yapılır. Hastaya büyük kesiler uygulanmaz. İyileşme süreci kısadır. Ancak sınırlı görüş ve çalışma imkanı sağlayan bir tekniktir.

Bu yüzden iç ya da dış yapısı sorunlu olan burunlara kapalı iç ya da dış yapısı sorunlu olan burunlara kapalı yöntem uygulanması her zaman mümkün değildir.

acik-rinoplasti-nedirr

Açık Yöntemle Burun Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Açık yöntemle uygulanan rinoplasti tekniğinde, geniş görüş imkanı ve daha sağlıklı bir işlem alanı elde edilir. Bu yüzden kişinin nefes alma sorunları da mevcutsa, açık yöntemle ameliyat olması, hastanın durumu ve doktorun kararına göre daha ideal olabilir.

Açık ve Kapalı Yöntemle Uygulanan Rinoplastinin Farkları Nelerdir?

Açık ve kapalı teknik arasındaki tek fark, burnun alt bölümünde, orta bölmede yer alan ve görünür olmayan bir bölgede 3-4 milimetrelik küçük bir kesi olarak özetlenebilir.

Kapalı teknik özellikle fazla şekil bozukluğu olmayan kısıtlı burun sorunlarında uygulanabilir. Açık teknikte burnun alt bölümünde burun deliklerinin arasındaki kolumella adı verilen orta bölmede küçük bir kesi mevcuttur.

Bu kesi yeri iz bırakmayan özel dikiş materyalleri ile titiz şekilde dikildiğinde dışarıdan anlaşılmaz ve iz kalmaz. Açık rinoplasti tekniğinde, şekil bozukluğu oluşturan dokuların tespiti çok daha kolay şekilde yapılır.

Aynı zamanda burun iç yapısını geniş ve rahat görme, değerlendirme ve rahatlıkla düzeltme, aletleri rahat kullanma, burnun bütün bölümlerine kolayca müdahale etme şansı da elde edilir.

Özellikle Türkiye’de en çok görülen eğri burun sorunları hem nefes almayı engeller hem de görünüş açısından estetik sorunlara sebep olur. Bunun yanı sıra açık teknik yönteminde rahat dikiş atma, kanama kontrolü, görerek törpüleme, yine görerek ultrasonic piezzo cihazı gibi yeni teknolojik enstrümanlar daha kolay kullanılabilmektedir.

Kapalı rinoplasti yönteminde ise bu işlemler uygulanabilir ancak açık operasyonda olduğu kadar konforlu yapılamaz. Riskleri daha fazladır.

× WhatsApp