3. Kez Burun Ameliyatı Olmak Mümkün mü?

3-kez-burun-ameliyati-olmak-mumkun-mu

3. Kez Burun Ameliyatı Olmak Mümkün mü?

Burun ameliyatlarından sonra burun şeklini beğenmeyen kişiler yeniden ameliyat olmak isteyebilir. Bu operasyonlara revizyon burun ameliyatı adı verilir. Yanlış doktor seçimi, hatalı operasyon teknikleri ya da hijyenik olmayan operasyon koşulları yeniden burun ameliyatı uygulanmasını gerektirebilir. Bu noktada 3. Ve hatta 4. Kez burun ameliyatı mümkündür. Ancak ilk ameliyattan sonraki tüm ameliyatlar, ilk operasyona kıyasla daha riskli ve daha zor geçmektedir.

Revizyon Burun Ameliyatı Sebepleri Nelerdir?

Revizyon burun ameliyatı için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerin başında ise:

  • Nefes alma sorunları sebebiyle burun ameliyatı olmuş ancak operasyondan sonra düzelme olmamış hastalar için revizyon uygulanır.
  • Burun operasyonu başarısız geçmiş ve burun yapısı hem fiziksel hem de yapısal olarak iyileşmemiş/daha kötü olmuş hastalar için revizyon operasyonlar uygulanır.
  • Burun simetrisi bozuk ise revizyon operasyon uygulanabilir.
  • Bazı durumlarda burun iç yapısı başarılı şekilde ameliyat edilmiş olsa da hasta burun görüntüsünden hoşlanmayabilir. Bu durumda da revizyon operasyon uygulanması mümkündür.

3-kez-burun-ameliyati-olmk-mumkun-mu

Revizyon Burun Ameliyatının İlk Operasyonlardan Farkı Nedir?

İkinci ve üçüncü burun ameliyatlarında doktorun bu konuda çok daha eğitimli, deneyimli ve bilgili olması gerekir. İlk ameliyattan ya da ikinci ameliyattan kalan yapışıklıklar ya da burun içi yapısal bozuklukların çok daha titiz şekilde ele alınması gerekir.

Öte yandan özellikle üçüncü burun ameliyatlarında burun için kıkırdaklar ameliyat için yeterli değildir. Bu durumda vücudun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Bu durumda kulak ve kaburgadaki kıkırdaklar aynı ameliyatta alınabilir.

3. Burun ameliyatında kanama riski daha fazladır. Süreci yönetecek olan doktoru seçerken bunları göz önünde bulundurmanız ve özellikle revizyon operasyonlarda uzmanlaşmış kişilerle çalışmanız gerekmektedir.

3. Burun Ameliyatında Hangi İşlemler Uygulanır?

Üçüncü ve diğer revizyon operasyonlarda genel olarak burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolmuş destek kıkırdakları yeniden tamir edilmekte ve onarılmaktadır. Burun ucunun arkasındaki kıkırdaklar hasar görmüş ise kişi nefes almakta güçlük çeker.

Bu operasyonda, nefes alma süreçleri iyileştirilir. Fazla kalkmış ya da fazla inmiş burun ucu tedavisi uygulanır. Az kalkan burun ucu yeniden kaldırılır, burun kanatlarındaki şekilde bozuklukları tedavi edilir.

× WhatsApp